زندگی نامه حضرت زرتشت، پیامبر ایرانی و دین زرتشت

گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک، مهمترین آموزه های زرتشت است.
تولد زرتشت را در شمال غربی ایران در نزدیکی دریاچه ارومیه و در حدود 900 سال پیش از میلاد مسیح دانسته اند. پس از اعلام پیامبری در سن ۳۰ سالگی، زندگی در منطقه مذکور ایران بر زرتشت سخت شد و ناچار، به شمال شرقی ایران آن روزگار، یعنی منطقه بلخ کوچ کرد. در آنجا از پشتیبانی ‌شاه گشتاسب برخوردار شد و توانست دین خود را گسترش دهد.
آموزه های زرتشت، بیشتر در قالب شعر و با عنوان “گاتا”، که فصلی از کتاب مقدس زرتشتیان یعنی “اوستا” می باشد، به دست ما رسیده است. وی در سن ۷۷ سالگی در روز خور برابر با یازدهم دی ماه در نیایشگاه بلخ به دست یک تورانی به نام “توربراتور” کشته شد.
زرتشت‌ آزادی‌ و اختیار را گزینشی‌ برای‌ مردم‌ می داند. بهره‌ کار هر کس‌ همان است‌ که‌ انجام‌ می‌دهد، جبری‌ برای‌ اشخاص‌ نیست؛‌ نیکی‌ اشخاص‌ جز بهره‌ئی‌ از نیکوئی‌ و شر اشخاص‌ جز شری‌ برای‌ وی‌ نخواهد بود. كمك به دیگران، ازدواج و همچنین قبح رفتارهای بد اجتماعی مانند اهانت و عهدشكنی در آموزه هایش مورد بحث قرار گرفته اند. توجه پاك روح، رهایی از منیت یا همان ایگو، لزوم خردمندی و درون نگری از طریق مشاهده اشتباهات خود و اصلاح آن‌ها از دیگر آموزه های او هستند. در نظر زرتشت عناصر طبیعت از اهمیت خاصی برخوردار بودند، به خصوص عنصر آتش که پاک کننده تمامی منفی ها محسوب می شد. بی گمان شعله آتشی که افروخت، هماره روشنگر راه جستجوگران حقیقت خواهد بود.

در بخش محله بزرگان سایت جانان، گنجینه ای زندگی نامه بزرگان گردآوری شده است. برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

174 دیدگاه در “زندگی نامه حضرت زرتشت، پیامبر ایرانی و دین زرتشت

 1. با عرض سلام خدمت دوست عزیزم … متاسفانه بعضی از اطلاعاتی که در مورد زادگاه و محل تولد و تبلیغ زرتشت نوشته اید کاملا اشتباه است …. و با دلایل به شما اثبات خواهم کرد … اطلاعاتی که شما دادی همش بر اساس منابع پهلوی و زرتشتی ساسانی میباشد که در غرب ایران سلطنت داشتند و میخواستند زرتشت را به اذر بایجان نسبت دهند که متاسفانه امروز این نظریه به کلی مردود شناخته شده
  اولینش در مورد محل تولد زرتشت میباشد … زرتشت به هیچ عنوان متعلق به اذر بایجان و غرب ایران نیست دلیل آن هم زبان سروده شدن گاتاهاست که متعلق به شرق ایران است و هیچ نشانی از واژه‌های اصیل مادی (که زبان رایج غرب ایران بوده) در آن دیده نمی شود.
  زرتشت در سرزمین گشتاسب به زبان آن مردم سخن میگفته و گاتها زبان مردمی است که با انها در گاتها سخن گفته میشده.اگه زرتشت تا در 42 سالگی در آذربایجان بوده به هیج وجه برای او میسر نبوده به روانی در بین مردم گشتاسب و به لهجه مردم خوارزم شعر بگه همانگونه که برای محمد نیز میسر نبود به ایران بیاد و به زبان فارسی قرآن بخونه
  هرگز زرتشت قادر نبوده در بین راه ارومیه و خوارزم لهجه خوارزمی یاد بگیره و پیام خودشو که در اذربایجان به اوالهام شده به زبان محلی بلخ برگردونه آنهم به آن زیبایی!!
  بعدشم اگه به خودمون زحمت بدیم و به نقشه یه نگاهی کنیم میبینیم که فاصله ی بین ارومیه و خوارزم چند هزار کیلومتر بیراهه پر از کوه و صحرا و موانع سخت طبیعیه و در ان دوران دور (3700 سال پیش) که نه راهی وجود داشته نه وسیله مسافرتی به هیچ وجه عقلانی نیست قبول کنیم زرتشت این راه غیر طبیعی رو برای مهاجرت انتخب کرده باشه… تازه اوونم راهی که زرتش اونو نمیشناخته و به تنهایی و بدون استطاعت و بدون یار پیمووده !!!
  از مطالب گاتها فهمیده میشه که زرتشت در مسیر خودش به مردمی برخورد کرده که اونارو میشناخته و به زبانشون اشنا بوده. در آن دوران دور و تاریک مردم دو دهکده به فاصله چندصد کیلومتر باهم غریب بوده اند چه برسه به فاصله هزاران کیلومتر!!!
  بعدشم نواحی غربی ایران (هزاره اول قبل از میلاد) تحت نفوذ تمدن های بابلی و اشوری بوده … تاثیر این فضا اصلا در گاتها دیده نمیشه… اگه زرتشت در غرب ایران پرورش یافته بوود حتما باید در گاتها اثری از فرهنگ و تمدن بابل باشه, که نیست !!!
  محیط گاتها یه محیط بسیار سادست که فقط با شرق ایران هماهنگه(حتی در روایات پهلوی میبینیم که زرتشت به شرق میره و پیام خودشو اونجا ابلاغ میکنه )
  بررسی های جدید نشون میده که زرتشت در نواحی دریاچه آرال (جنوب روسیه و خوارزم باستانی ) در بین آریاییان این منطقه رشد کرده و فعالیت کرده
  نام پدر و مادر اوونم معلووم نیست چه بوده .. مهم شخصیت و پیام زرتشته و بس!!!
  من خودم زرتشتیم(البته مسلمان زاده بودم) و خیلی راجب زرتشت مطالعه کردم و باید بگم بهتر از خود زرتشتیا ن زرتشت و پیام اونو میشناسم و باید بگم دین زرتشت (فقط و فقط گاتها) واقا عالی و بروزه و از هرگونه خرافات و زندگی ماورایی بدوره و پیامش جهانیه(البته این فقط نظر منه)
  امیدوارم که تونسته باشم به فهم مطلب کمکی کرده باشم
  و یه چیز دیگری … برادران ایرانی من که خودتونو ایرانی الاصل میدونین … قبول دارم که اسلام حکومت اعراب بسیار به مردم و کشور ما بد کرده … ولی بدونین نظر و عقیده هرکس مهترمه پس سعی کنید به هیچکس و هیچ عقیده ایی بی احترامی نکنید
  زرتشت میفرماید: ای پروردگار زمانی که کالبد ما انسان ها را افریدی و در آن جان دمیدی خواستی هرکس به دلخواه خویش کیش و مذهب خود را برگزیند
  پس بر اساس نظر زرتشت انسانها موجودی ازاده اند و و در انتخاب دین و عقیده ی خویش ازادند .. پس نباید به کسی بخاطر دینش و عقیدش بی احترامی بشه و نظر هرکس محترمه
  بدانید فقط یک راه در جهان وجود داره و آن راه راستی است … زنده باد زرتشت

  1. هر آیین و تمدنی روی آیینها و تمدنهای پیشین خود می تواند برخیزد و رشد نماید. در شمال شرق ایران هیچ اثری از هیچ تمدنی در ٣٧٠٠ سال نیست. ولی بر عکس در غرب و شمال غرب ایران آپار تمدنهای چند هزار ساله اعم از آریایی یا سامی هست. مطمئنا این تمدنها روی زرتشت، اوستا و مذهب زرتشتی تاثیر داشته اند.
   در مورد زبان اوستا نیز، متاسفانه همه آنهایی که گفته اند زبان زرتشت به زبان شرق ایران نزدیک نیست، آشنایی با زبان کردی نداشته اند. برای نمونه سه رکن اصلی دین زرتشت را در زبان کردی می توان یافت:
   وهو مه نه – پندار نیک – بهمن
   بها مانا (مفهوم با ارزش)

  2. هر آیین و تمدنی روی آیینها و تمدنهای پیشین خود می تواند برخیزد و رشد نماید. در شمال شرق ایران هیچ اثری از هیچ تمدنی در ٣٧٠٠ سال نیست. ولی بر عکس در غرب و شمال غرب ایران آپار تمدنهای چند هزار ساله اعم از آریایی یا سامی هست. مطمئنا این تمدنها روی زرتشت، اوستا و مذهب زرتشتی تاثیر داشته اند.
   در مورد زبان اوستا نیز، متاسفانه همه آنهایی که گفته اند زبان زرتشت به زبان شرق ایران نزدیک نیست، آشنایی با زبان کردی نداشته اند. برای نمونه سه رکن اصلی دین زرتشت را در زبان کردی می توان یافت:
   – وهو مه نه – پندار نیک – بهمن
   بها مانا (مفهوم با ارزش)
   – اشه وهیشته – گفتار نیک – اردیبهشت
   ئه شی ویشته (راستی گفتن)
   – خشتره ویریه – کردار نیک – شهریور
   گشت‌ره ویرا (یار همه)

  3. سلام خدمت دوست عزیز میشه ازتون خواهش کنم که بیشتر در مورد دین زرتشت بگین من یک تحقیق دارم ولی هیچ منبع جامع پیدا نکردم

  4. سلام من نمی گویم زرتشت خوب نیست ولی اسلام از زرتشت کاملتر وکاملترین دین است در اعتقادی که پیدا کردی لطفا مجددا بررسی کن.

 2. زرتشت پیامبرنبود وهیچ گاه ادعای پیامبری نکرد زرتست چگونه زیستن را به انسانها آموزش داد .راستی ودرستی واحترام به همنوع خود وطبیعت .

 3. با سلام و عرض خسته نباشد
  بنده خواستم چند نکته را به خوانندگان محترم سایت و نویسنده عزیز گوشزد بکنیم.من هیچ گونه نیت فخرفروشی یا اهانت به هیچ دین و آیینی نداریم و تنها قصد اطلاع رسانی دارم.
  اولا که وجود شخصیتی به نام زرتشت در پرده ای از ابهام قرار دارد و هیچ منبع تاریخی به درستی مشخص نکرده که او در چه زمانی و در کجا می زیسته است.نظریات متفاوتی در این باره وجود دارد گروهی بر این باورند که زرتشت وجود خارجی نداشته و یک افسانه است و علت وجود دین زرتشتی مانند دین هندویی است یعنی مردم پیرو یک سری عقاید باستانی و اسطوره ای می باشند که به تدریج و در طول زمان تبدیل به دین شده است. همچنین باوری وجود دارد مبنی بر این که تمام کتب مذهبی زرتشتیان مانند اوستا و بندهشن و غیره نه در دوران ساسانی و اشکانی بلکه در دوران بعد از اسلام در طی سده سوم هجری قمری توسط موبدی به نام آذرفرنبغ فرخزادان تالیف شده است و علت تالیف این کتاب ها نشان دادن زرتشتیان به عنوان اقلیتی اهل کتاب و در امان ماندن از آزار و اذیت مسلمانان افراطی می باشد. (بر اساس قرآن کلیه ادیان اهل کتاب یعنی مسیحیان , یهودیان و مندائیان می توانند در ممالک اسلامی می توانند زندگی کنند اما باید پولی بیشتر از مالیات عادی مسلمانان تحت عنوان جزیه بپردازند اما ادیان غیر اهل کتاب کافر هستند و مجازاتشان مرگ می باشد). البته به نظر من این نظریه که زرتشت وجود خارجی ندارد نمی تواند صحیح باشد زیرا تصور دین زرتشتی بدون حضور همچنین شخصیتی خیلی عجیب است به همین علت احتمال وجود زرتشت بیشتر از وجود نداشتن زرتشت می باشد.اما همانگونه که قبلا گفتم هیچ منبعی تاریخ ولادت و فوت و زادگاه زرتشت را به درستی مشخص نمی کند و در این سایت با قاطعیت گفته زرتشت 900 سال پیش از میلاد در نزدیکی دریاچه ارومیه زاده شده است.یونانیان چون هرودوت و سایر مورخین زندگانی زرتشت را پنج هزار سال پیش از جنگ تروا (جنگی بین یونانیان با پادشاهی تروا در غرب ترکیه امروزی) و در برخی دیگر منابع یونانی زندگانی زرتشت را پنج هزار سال پیش از افلاطون ذکر کرده اند که اگر ما نظریه اول را بپذریم زرتشت در حدود شش هزار سال پیش از میلاد زندگی می کرده است (جنگ تروا در حدود 1200 پیش از میلاد روی داد) که این دوران مصادف است با عصر نوسنگی یعنی دوران آخر عصر حجر . با توجه به این که در این دوران حتی تمدن های نخستین هم پدید نیامده بودند پس قطعا گفته این مورخین بی اعتبار است.دیگر اعتقادات در مورد زندگانی زرتشت در سده های اول حضور آریائیان در ایران است یعنی حدود 1200 تا 800 پیش از میلاد که با توجه به جای شک و تردید بودن مسئله مهاجرت آریائیان این موضوع درست نیست و در نهایت آخرین نظریه مربوط به یکسان بودن گشتاسب شاه با ویشتاسب پدر داریوش هخامنشی(شاه پارس پیش از ظهور کوروش کبیر در حدود سال 559 پیش از میلاد) می باشد که با توجه به این نظریه زندگانی زرتشت باید حدود قرن هفتم تا ششم پیش از میلاد باشد.که این نظریه هم مورد شک و تردید می باشد.در مورد زادگاه زرتشت هم باید بگویم که به درستی زادگاه او مشخص نیست گروهی زادگاه وی را آذربایجان و عده ای خراسان و بلخ و حتی ری دانسته اند.در نتیجه گیری کلی باید بگویم زرتشت شخصیت تاریخی است موهوم بدون تاریخ ولادت و وفات قطعی و زادگاه مشخص.
  ثانیا برخی از دوستان دائما از واژه زرتشت علیه السلام استفاده کردند و خواستم در این باره بگویم که زرتشت یک پیامبر ابراهیمی یا توحیدی (یعنی مربوط به ادیان مسیحیت , یهودیت و اسلام) نیست و استفاده از علیه السلام برای او هیچ معنا و مفهومی ندارد.البته من بارها دیده ام از واژه علیه السلام برای زرتشت و بودا استفاده می شود که هردو پیغمبران غیر ابراهیمی و پیرو ادیان براهمایی (هندی)-ایرانی بودند.
  ثالثا هیچ دینی به صورت آزادانه و با میل و خواست مردم , در جامعه ای رایج نمی شود و این که بگوییم زرتشتی گرایی توسط ایرانیان کاملا آزادانه پذیرفته شده غلط است زیرا در دوران ساسانی موبدان و اشراف بارها به قتل عام غیر زرتشتیان اعم از مسیحیان , بودائیان و یهودیان پرداخته اند و به این ترتیب زرتشتی گرایی به دین غالب جامعه ایرانی در طی قرون چهارم تا هفتم میلادی تبدیل شد.همچنین در همین دوران دو جنبش بزرگ مانویان و مزدکیان که تفسیر متفاوتی از اوستا و کلام زرتشت داشتند , توسط زرتشتیان تندرو کشته شدند.در نتیجه گیری آخر باید بگویم که زرتشتی گرایی همانند یورش وحشیانه اعراب به ایران و وادار ساختن ایرانیان به پذیرش اسلام و یا کشتار غیر مسیحیان پس از پذیرش مسیحیت به عنوان دین رسمی در امپراتوری روم در سال 312 میلادی توسط کنستانتین کبیر , اجباری و با توسل به خشونت بوده است.
  رابعا برخی دوستان از این که فردی از زرتشتی گرایی به اسلام گرویده و یا از اسلام به زرتشتی گرایی گرویده شروع به توهین و تهمت برعلیه وی کردند.در قرن بیست و یکم دیگر دین و مذهب نه تنها هیچ جایگاهی ندارد بلکه جایگاه خدا زیر سوال رفته و استیون هاوکینگ فیزیکدان مشهور وجود خدا را رد کرده است که البته این در حد یک نظریه است و احتمالا غلط است و با هیچ منطقی نمی توان وجود ناظم و خالق این همه نظم یعنی خداوند قادر مطلق و خیر اعلی را رد کرد.

  1. ببینم اون جا که حضرت زرتشت از آمدن پیامبری که دینو کاملتر میکنه نوشته رو نخوندی مگه خدای اسلام با خدای مسیح یا زرتشت یا یهود فرق میکنه خدا تو این دنیا حق انتخاب داده درست چرا ما نیاییم دین خودمونو بروز کنیم و هم با عقل و خردمون این دنیارو داشته باشیم هم اون دنیا.
   وای بر ما انسانها که با در اختیار داشتن امکان رسیدن به نامحدودها همیشه راه محدودو میسازیم و بعد به قول خودمون با عقل و اختیار اونو انتخاب میکنیم.
   ……..راستی اعراب به ایران حمله نکردند بلکه مردم فکور و عاقل ایران مخصوصا شرق ایران با اختیار و عقل خود و با توجه به بشارت پیامبر خود دین کاملترو انتخاب کردند

  2. اگه راجع به دین یهود یا دین مسیح یا دین اسلام هر دین دیگه ای این متن نوشته شده بود اینقدر قشنگ میکوبوندیش یا راجع بهش تحقیقات میکردی به کوری چشم خود شما این دین الان هزاران سال که طرفدار داره نظر شما هم نمیتونه چیزی رو عوض کنه شما بهتر به پیاده کردن اسلامت برسی.

 4. من مسلمان ایرانیم وافتخارمیکنم ک اسلام را ب عنوان مکمل دین زرتشت پذیرفتم دوستان :عرب تعصب جاهلی داشت واین ویژگی ازاسلام ب دوره.
  شماهایی ک اینطور ب دین زرتشت تعصب دارید و اینگونه ازجاهلیت عرب حرف میزنید میشه بپرسم جهالت شما چ فرقی با ان اعراب داره؟آیااین تعصبتون ازجهالت سرچشمه نمیگیره؟یکم ب هوش باشید بخداحیفه بخاطره ی تعصب بیهوده اینطوراخرتتونو ب تباهی میکشونید یاعلی

  1. زهرا خانم خواهر گلم بهترین نظر رو شما دادید.ممنونم.موفق باشید.
   خیلیها از تعصب و جهالت بی زارند و لی خودشون در جهالت محض و تعصب کورکورانه بسر می برند.

 5. سلام ،عربها مسلمانی را به زور شمشیر توی حلق ما ایرانیان کردند ، من که شخصنا هنوز به حضرت زرتشت ایمان دارم و پیرو ایین و دین او هستم و با وجود اینکه اهل مطالعه نیستم ولی پیگیر گذشته و دین زرتشت هستم و فقط کتاب یا مطالبی که راجع به حضرت زرتشت هست را جویا میشم ومطالعه میکنم.
  وهمیشه باخودم میگم یک ایرانی باید زرتشتی باشه تا، ایرانی باشه و به کشور و پیامبرش زرتشت افتخار کنه،

  1. ما برای افراد عاقل نوشتیم
   اصلا یکی از اساسی ترین تفاوت اسلام با سایر دینها اینه که تو دین اسلام ما به 24000پیامبر و همینطور تو مذهب شیعه 12 امام معصوم عقیده داریم که حضرت زرتشت و حضرت عیسی و حضرت موسی هم که به عقیده شما هر کدام دین جدایی آورده اند با خدایی مشترک و به عقیده ما انان فقط یک دین را اورده اند چون همه از طرف یک خدا مبعوث شده اند و فقط یک دین را بروز کرده اند .
   درضمن ما مسلمانان نه علاقه ای و نه احتیاجی به بیدار کردن شما داریم اما اگه روز قیامت که تمام پیامبران بشارت آنرا داده اند از شما بپرسند چرا دینتونو بروز نکردین ویا چرا بین پیامبران خداوند فرق گذاشتید یا چرا باعث شدید چن دستگی دین بوجود بیاد چی میگین.
   و در اخر یه توصیه دوستانه شما که هر چن وقت یک بار وسالتونو بروز میکنید تا همه ی امکانات جدیدو داشته باشید بیایید یه بارم دینتونو بروز کنید.

  2. در اشتباه محض و تعصب کورکورانه بسر میبری .دلیلش هم اینه که میگی اهل مطالعه نیستی و فقط کتابهایی که در مورد زرتشت وجود داره رو میخونی !!! بااین وجود از کجا میدونی که مثلأ دین یهود بهتر از زرتشت نیست ،یا مسیحیت و یااسلام فرق نمیکنه .پیشنها میکنم در مورد دیگر ادیان هم مطالعه کن شاید نظرت عوض شد!!!.

  3. دوست عزیز ایرانیان در صلح اسلام را پذیرفتند واین مسئله (که آیااسلام به زور به ایران تحمیل شده یا ایرانیان به رغبت اسلام را پذیرفته اند )را پروفسور آرنولد استاد دارالفنون در کتاب نفیس خود در باره تعلیمات اسلم به وجه بسیار خوبی ثابت نموده است ؛او میگوید موبدان بی گذشت زرتشتی نه تنها نسبت به علمای سایر ادیان بلکه در برابر کلیه فرق مخالف ایران یعنی مانویان ،مزدکیان وعرفای مسیحی وامثال آن تعصب نشان میدادند وبه همین دلیل به شدت مورد بی مهری ونفرت جماعات زیادی قرار گرفته بودند ورفتار ستمگرانه ایشان مورد حمایت پادشاهان نیز قرار میگرفت وهمین دلیل سبب شد حس بغض وکینه شدید در دل بسیاری از اتباع ایران بر انگیخته شود واستیلای عرب به منزله نجات ورهایی ایران از چنگال ظلم تلقی گردد،مسلم است که قسمت اعظم کسانیکه تغییر مذهب دادند به طیب خاطر وبه واراده خودشان بود ؛در نتیجه عربهای مسلمان به زور شمشیر توی حلق ایرانیان نکردن ,واگر حرف شما درست بوده وبه زور انجام گرفته باشد ؛اینهمه شوق ورغبت وجذبه به اسلام علتش چیست؟ همه خوب میدانن که که یقینا با زور واکراه نبوده ونیست پس با اختیار ورغبت قلبی میباشد لطفا در عقاید مسلمانان وایرانیان شبه نیفکنین که این ایجاد شبهات غیر از سفسطه ودروغ چیزی نیست.

  1. يك ايراني بايد فلان باشه اما يك عرب نبايد باشه خودتونم حرف خودتون رو قبول نداريد وحرفاتون كاملا ازروي تعصب نژادپرستي وكم دانيه
   كاملا تقليد وطوطي وار حرفاي كسايي كه ميخوان بامشغول كردن ما به اين چرت وپرتها به اهداف ومنافع خودشون برسن رو تكرارميكنيد ورواج مي ديد.ساده انديشي وخرافات ودعوا سرمسايل هزاران سال پيش بسه به فكرخودتون جامعه ووطنتون واينده خود وفرزندانتون باشيد…

  2. يك ايراني بايد فلان باشه اما يك عرب نبايد باشه خودتونم حرف خودتون رو قبول نداريد وحرفاتون كاملا ازروي تعصب نژادپرستي وكم دانيه
   كاملا تقليد وطوطي وار حرفاي كسايي كه ميخوان بامشغول كردن ما به اين چرت وپرتها به اهداف ومنافع خودشون برسن رو تكرارميكنيد ورواج مي ديد.ساده انديشي وخرافات ودعوا سرمسايل هزاران سال پيش بسه به فكرخودتون جامعه ووطنتون واينده خود وفرزندانتون باشيد…ما ايراني ها همونها هستيم كه اميركبيرهارو كشتيم وميرزااقاخان نوري ها رو ارباب خودمون كرديم و مي كنيم بسه ديگه اين مسخره بازي ها

 6. زرتشت پیامبر: حضرت زرتشت ( درود بر او باد ) تنها پیامبر کرد است که در زمانی نا مشخص در شهر گنجه یا شیز به دنیا امده است. زرتشت یا زرتشتره پسر پورشسب می باشد. کتاب بزرگ ایشان اوستا می باشد که به زبان کردی قدیمی نوشته شده است. این کتاب بزرگ یکی از کتاب های آسمانی است. متاسفانه امروز دیگر کسی به دین زرتشت نمی گرود و این دین بزرگ به سوی نابودی کشیده می شود.

  1. ما برای افراد عاقل نوشتیم
   اصلا یکی از اساسی ترین تفاوت اسلام با سایر دینها اینه که تو دین اسلام ما به 24000پیامبر و همینطور تو مذهب شیعه 12 امام معصوم عقیده داریم که حضرت زرتشت و حضرت عیسی و حضرت موسی هم که به عقیده شما هر کدام دین جدایی آورده اند با خدایی مشترک و به عقیده ما انان فقط یک دین را اورده اند چون همه از طرف یک خدا مبعوث شده اند و فقط یک دین را بروز کرده اند .
   درضمن ما مسلمانان نه علاقه ای و نه احتیاجی به بیدار کردن شما داریم اما اگه روز قیامت که تمام پیامبران بشارت آنرا داده اند از شما بپرسند چرا دینتونو بروز نکردین ویا چرا بین پیامبران خداوند فرق گذاشتید یا چرا باعث شدید چن دستگی دین بوجود بیاد چی میگین.
   و در اخر یه توصیه دوستانه شما که هر چن وقت یک بار وسالتونو بروز میکنید تا همه ی امکانات جدیدو داشته باشید بیایید یه بارم دینتونو بروز کنید.

  2. عجب اين بار زرتشت كرد شد ؟اوستا هم.كرديه پس حتما توي گاتا اینجوری نوشته: به رزی به رزی شه مامه و سره ی ته رزی هی هی هی به سره مانه لیلی به سر مانه…..خخخخخخ برادرعزیز ک….س تلاوت نکن

 7. با عرض سلام من یک عرب ایرانی هستم وبرام یک افتخاره که عرب ایرانم نه عرب کشورای خلیج واقعا متاسفم واسه کسی که میگه عربا جاهلا چون در زمان جاهلبت اگر عربها دختراشونو زنده بگور میکردن بدلیل این بود که موقه شکست خوردن در جنگ به ناموسشون تجاوز نشه در صورتی که خیلیها در ان زمان با خواهران ومادران خود ازدواج میکردند. من یک مسلمانم و خدا پرست نه مسلمان متعصب وتمام ادیان اللهی رو قبول دارم چون همه پیامبرا یک هدف داشتن واونم پرستش خداست نه پرستش پیامبران درود برهمه وارزوی یکپارچگی مسلمانان ونابودی استکبار جهانی یا حق

  1. داآآش گلم علی جان اگر زنده به گور کردن دختران توسط اعراب (در زمان جاهلیت)کاری جاهلانه
   نبوده !!! پس چراپس از مبعوث شدن حضرت محمد مصطفی صلوات الله علیه وآلهی و سلم
   از این کار دفاع نکرد؟ و آن را ناپسند دانسته و منسوخ کردند.پیامبر (ص)و امامان معصوم(ع) بارها ازاین کار ناپسند سخن گفته اند وآنرا به زمان جاهلیت اعراب نسبت داده اند.
   واینکه شما خودتان را عرب و ایرانی تبار می دانید باعث افتخار ما فارسهای ایرانیست و قابل احترام و تقدیرید.ایران فقط از آن فارسهای ایرانی نیست متعلق به همۀ اقوام ایرانی اعم از فارس،عرب،ترک،کردبلوچ،لر،ترکمن وغیره… است واین ادعای من در هشت سال دفاع مقدس
   به اثبات رسیده است که تمام اقوام ایرانی با زبانهای مختلف و دین و مذهب متفاوت گرد هم جمع شدندو از دین و میهن و ناموسشان دفاع کرده اند. درود بر تمام ایرانیان دلاور از همۀ اقوام.

  2. تو چه چیزی را میخوای ثابت کنی؟
   اعراب بخاطر اینکه بعد از جنگ ب دخترانشون تجاوز نشه اونا رو زنده ب گور میکردن؟
   یعنی اونقد یقین داشتن ک حتما شکست میخورن یا اینکه دشمناشون ب طفل ها تجاوز میکردن؟؟؟
   خواهشا با منطق سخن بگو چون کارنامتون خیلی سیاهه تو تاریخ.
   اعراب ال صعود ببین با حرم خدا چ کردن ک بهترین جای کره زمین دیگه بی اعتبار شده ……….

  3. میبخشید اگر منظور شما از ازدواج با خواهر و مادر در مورد کمبوجیه باشه باید بگم ایرانی ها هیچکوقت و در هیچ زمانی چه قبل و چه بعد از کوروش ازدواج نکردند یعنی این کار رو کار ناشایستی می دونستن و دلیل ازدواج کمبوجیه این بوده که او در ان زمان همانند مصریان با خواهران خود ازدواج کرده که تا ان زمان در ایران همچین اتفاقی نبوده و او تحته تاثیر مصری ها قرار گرفته.در مورد جاهلیت عربها هیچ شکی نیست و ان دلیلی که شما اوردید هیچ ربطی به زنده به گور کردن دختراشون نداره.البته بین کشور ها فقط ایرانی ها بودن که دختر رو بزرگ میشمردن در صورتی که تا سال 1980 در اروپا هم این تبعیض وجود داشته.اما با این نظر شما در مورد دین اسلام موافقم .در اون زمان مغان زرتشتی خیلی در امور جامعه دخالت میکردند و نفوز ریادی داشتند و نظر مردم در مورد دینشان عوض شده بود به همین دلیل وقتی مردم دیدن که این دین داره همون چیزی که زرتشت گفته میگه پس چرا اون رو قبول نکن؟؟مگه ایرانیها بزرگ ترین تمدن و فهم و دانشو نداشتن؟؟ایرانی ها با زور دین اسلام رو قبول نکردن شاید در اوایل ان انها برایشان خیلی عجیب بوده که عربهای بی سواد ان دوره دارن به ایرانی ها درس خداشناسی میدهند انا وقتی با دین اسلام اشنا شدن خیلی هاشون قبول کردن و خیلی هاشون دینشون رو نگه داشتن.اما این رو بدونین که ایرانی ها هیچ زمان زیر حرف زور بیگانه ها نرفته و هیچ وقتم نمی رن.یکی از نشونه های حاهلیت تازیان(لقبی که ایرانی ها به عرب ها می گفتند به معنی سگ شکاری و وحشی)البته قصد توهین به شما را نداشتم،این بوده که انها وقتی طاق کسرا ا گرفتن یک فرشی بوده به اسم فرش بهارستان که از سنگ های قیمتی و نقره و طلا بافته شده بوده،وقتی انها ان فرش را دیدن ان را به قسمت های کوچک بریدن و به فرمانهان سپاهیانشان تقسیم کردن،انها حتی نمی دونستن که فرش چی هست؟؟بله عربوها همین الان هم جاهل هسستند این توی خون عرب ها است که بعد از چند سال به راه جهل و نادانی خود برگردن .انها کعبه رو به بتکده تبدیل کرده بودن.پس جاهلیت عربها رو به ناموس پرستیشون ربط ندین

  4. سلام من خوزستانی هستم اما یک مطلب رادر مورد پست هموطن عربم بگم:
   ۱- واقعا شرایط اجتماعی زمان قبل از نبی اکرم طوری بود که چارهای بجز زنده بگور کردن باقی نمیگذاست اما در این موضوع هم افراط شد وداعش عملا شرایط را دارد به زمان قبل از پیامبر بر می گردونه.
   ۲-در ایران ازدواج با محترم فقط توسط نژاد پرستان بوده پدر اعراب هم بوده والان هم است.
   ۳- هموطن عرب پرستش واقعی با بالاترین نتیجه خدا و رستگاری فقط در دین محمد ص است.
   ۴- من بختیاری هستم قومی که هخامنشیان و ساسانیان از آن بر دنیا حکومت کردند وتنها قومی هستیم که به اختیار خودمان مسلمان وشیعه محمد ص شدیم وبه آنهم افتخار میکنم ولی این اعتقاد را دارم که زرتشت هم مانند مسیح و….. محمد ق یک پیامبر بود.

 8. بسمه تعالی
  سلام.درود بر زرتشت،کوروش،کریم خان زند،امیر کبیر و تمامی بزرگان ایران زمین.بیایید معقول ومنصف باشیم چطور تو انتخاب ماشین،یخچال و..سعی میکنیم جدا ازکشور سازنده اش خوبش رو انتخاب کنیم اما در مورد دین که می رسیم حرف از عرب و عجم میزنیم.اسلام دینیست از جانب خدای خالق جهان و ایران و زرتشت که توسط مردی پاک از سرزمین عرب به جهانیان عرضه داشت.

 9. متاسفم برا ایرانیانی که دقیقا همانند جاهلین عرب تفکر میکنن وفقط به ایرانی بودنشون افتخار دارندو بس .اکر زرتشت پیامبر هست پس حضرت محمد هم پیامبره ودلیلی نمیشه من که زرتشو قبول دارم محمدو قبول نکنم چون اون عرب بوده ملاک پیامبر بودنشونه ودر طی گذر زمان هر پیامبری از پیامبر قبلی دین کامل تری اورده پس من ایرانی ام اما دینم دینی است که خضرت محمد اورده چون کامل کننده همه ادیانه

  1. زرتشت كه ما افغان ها به نام زردشت ميشناسيم، اهل افغانستان بوده كه درتاريخ مدنيت اوستا را به عنوان مدنيت دومي افغانستان ميدانيم كه بعد از مدنيت ويدي بوده.

  2. درود بر زرتشت پیامبر .به نظر من دوستان دین زرتشت کامل ترین ادیان هست لطفا خودتون رو گول نزنید چون دین اعراب مزخرف و شهوت پرستانه هست لطفا بیشتر در مورد دین و آیین خودتون تحقیق کنید .ممنون

 10. سخنم با علی هست که گفته من یک عربم اول اینکه خلیج نه باید بگی خلیج پارس دوم شما گفتین که اعراب دختراشون رو زنده بگور میکردن که بهشون توی جنگها تجاوز نشه توی خونتون هم برق دارید پس باید برق خونتون رو قطع کنی که یه وقت کسیو برق نگیره استدلال شما در این حده بعدش توی تاریخ هست که اعراب جاهلیت با خواهران خود ازدواج میکردن و چند نفری با یه زن ازدواج میکردن و …… و پس از اسلام هم هنوز رسم بد چند همسری رو دارن

 11. با سلام…..
  واقعا چرا هنوز اسیر ده ها دین و هزاران مذهبیم هدف مشخص و راه روشن و واضح است..
  انسان باشیم مثل انسان زندگی کنیم مثل انسان رفتار کنیم مثل انسان بمیریم..
  حالا اهل هر دین و مذهب باشی ولی دنبال گناه باشی خودتو بزنی کوچه ی علی چپ از دینت خارج شدی …
  بجای دعوت کردن همدیگه به دین های مختلف راه خدا رو نشون هم بدیم نه اینکه تو افکار تعصب ها و قانونها خودمون غرق بشیم

 12. آدم عاقل کسی هست که خودش با تحقیقات بسیاری به نتایجی رسیده باشه نه اینکه یکی بهش تلقین کنه من هیچ دینی رو زیر سوال نمیبرم فقط ازتون میخوام قبلا از این که یه حرفی رو با قاطعیت تمام بزنید یکم بیشتر دقت کنید و دربارش تحقیق کنید و تا نتیجه اون حرف رو به زبون نیارین و به یک فرد دیگری تحمیل نکنید
  موفق و موید باشید در پناه حق

 13. نظرات خوب ومفیدی گذاشتید. اما به نظر شخصی من مهم نیست که پیامبران یاصاحب نظران ومتفکران کجا به دنیا اومدن چطور زندگی کردن و چکارکردن_‏ ما نباید به حاشیه بپردازیم باید به اصل متن که همان گفتار وتفکر این اندیشمندان بزرگ است توجه کنیم ودر زندگی استفاده کنیم. به نظرم دین فقط یک آموزه و راه ورسم درست زیستن است که ما که انسان ودارای عقل وشعور هستیم ودرانتخاب عقاید آزادیم
  اگه دوست داریم به افکارما احترام بذارن باید به افکار دیگران احترام بذاریم وروشن بین باشیم. البته این نظرمنه شاید من اشتباه میکنم

 14. سلام
  من یک ایرانی ام اما هیچوقت خودمو زرتشتی نمینامم بلکه یک مسلمان شیعه مینامم هیچ دینی بهتر و زیباتراز دین اسلام نیست .

 15. با درود ب مدیریت این سایت .. و همه هم وتنانم. زرتشت برای ازربادگان که همان اذربایجان است میباشد.. زرتشت یک ایرانی اسل و تالشی بوده و این را همه سابت کردند.. شما اگر ب گفته های ان در گاتاها نگاه کنید و بعد هم ب دستور زبان تالش نگاه کنید خوب نتیجه می گیرید .. محقیقینی که زبان تالش را میشناسند این را خوب میدانند که من چی می گم. با سپاس

 16. به نظر من هر قوم و نژادی باید بر دین و آیین خود استوار بماند پس ایرانی ها زرتشتی باید باشند و عرب ها مسلمان پس درود من بر پیامبرمان زرتشت

 17. قصد اهانت به دین زرتشتیت را ندارم ولی حقیقت را میگویم که همه با اسناد است.
  افتخار بر اسلام و رد بر زرتشتیت
  غسل مس میت یا
  دین زرتشتی دارای احکام و آداب پیچیده و دشواری بود که یکی از آنها عبارت بود از:
  شستشوی بدن با پیشاب (ادرار) گاو و ریختن آن از فرق سر تا به پایین. چنانچه کسی احکام شرعی غسل مس میت یا برشنوم را به درستی انجام نمی داد، محکوم به مجازات خطرناکی در این جهان و نیز در جهان آخرت می شد. مجازات اُخروی در جهنم به ترتیبی مقرر شده بود. مجازات این جهانی و ترتیب اجرای حد شرعی آن چنین بود که دست و پای آن را می بستند، سرش را می بریدند، پوستش را می کندند، و بدنش را جلوی پرندگان لاشخور می انداختند. چنانچه شخص گناهکار پیش از اجرای حکم از گناه خود توبه می کرد و کفاره گناه خود را به موبدان پرداخت می نمود، مشمول بخشش و ترحم می شد و مجازات او در جهان آخرت بخشیده می شد. اما اجرای مجازات این جهانی بدان صورت که شرع آن رفت کماکان به قوت خود باقی بود. !!!!!به نظر می آید که چنین ترفندی برای تصرف و مصادره اموال محکومین به اعدام وضع شده بوده است!!!!!!
  “اوستا- کهن ترین سرودهای ایرانیان، جلد دوم، طبع(چاپ) هفتم، تهران، 1382، صفحه 779 و 780”

  توهین به معلولان
  چنین دستورات و توصیه هایی در دین زرتشتی دارای سابقه است. به موجب فرگرد(هر یک از فصول کتاب وندیداد.) دوم متن اوستایی وندیداد، جمشید به فرمان اهورامزدا مأمور می شود تا انسان ها و دیگر موجودات آفریده اهورامزدا را نجات دهد و در یک سرزمین نمونه و آرمانی گرد هم بیاورد. چراکه قرار است هر شخص یا موجود دیگری بجز این عده به سرنوشت محتوم هلاکت دچار شوند. یکی از انواع گروه های انسانی که از راه یافتن بدان جامعه باز می مانند و حق زندگی و زنده ماند را از دست می دهند، معلولان جسمی و عقب افتاده های ذهنی هستند. اعم از اشخاصی که قوز یا قد کوتاه دارند و یا دارای چشمان ضعیف و اندام شکسته هستند. چراکه مطابق با آموزه های دین زرتشتی، این انسان ها (شیطان صفت) به حساب می آیند و لازم است تا از اجتماع تصفیه شوند.
  اهورامزدا به صراحت و تأکید به جمشید هشدار می دهد که :!!!!
  بند 29 و 37 فرگرد دوم وندیداد
  ازدواج با محارم
  از دیگر آدابی که در میان زرتشتیان مرسوم بود ازدواج با محارم بود. ازدواج با محارم یا بدون در نظر داشتن رضایت یا نارضایتی زن، به گستردگی تبلیغ می شد. بطوریکه گناه مرد لواط کار تنها در صورتی پاک می شد که با مادر یا خواهر و یا دختر خود وصلت می کرد. در خصوص ازدواج با محارم، اسناد بسیاری وجود دارد، امروزه زرتشتیان به انکار این رسم در دین خود پرداخته اند!!! اما جناب رضا مرادی غیاث آبادی که خود یکی از ایران باستان پرستان است در بررسی و نقد بر احکام آئین زرتشت می گوید: با اینکه موضوع ازدواج با محارم این روزها به شدت تکذیب و برای توجیه و تحریف آن کوشش های زیادی می شود، اما منابع و اسناد مکتوب زرتشتی و غیر آن بسیار فراوان تر از آنند که جایی برای تردید باقی بماند. سراسر بخش مفصل و طولانی هشتادم از کتاب سوم به بحث در این باره پرداخته و جزئیات آنرا به دقت بازگو کرده است. جزییاتی مانند حق الارث دختری که در عین حال زن پدر خود نیز هست.
  دینکرد کتاب سوم، ترجمه فارسی از فریدون فضیلت.
  بی احترامی به اجساد
  بی احترامی به جسد در زرتشتی در مورد عاقبت جسد؛ آن طور که از شواهد دریافت می شود، در شرق ایران تأکید و اصرار بر آن بود که جسد را بعد از مرگ به شکلی کاملاً عادی در بلندیهای متروک، در معرض هوای آزاد قرار دهند تا خوراک لاشخورها شود. به این عمل اصطلاحاً دخمه “دخمه گذاری” گفته می شد. این عمل خود یک بی احترامی بزرگ به شرافت یک انسان است. دخمه به طور معمول یا در قله ها و بلندیهای کوهها و یا در دامنه های آن ساخته می شد. بدین گونه گرگ ها و سگ ها و سایر درندگان و لاش خوران با توجه به احساس بویایی و بوی جسد، به لاشه ها رسیده و کار خود را به انجام می رسانیدند. بعد از مدتی که می گذشت، استخوان ها یا اسکلت را از دخمه آورده و در جایی که از دسترسی حیوانات محفوظ بود باران و آفتاب بدان نمی بارید و نمی تابید قرار می داند (به خاطر قداست باران و آفتاب!!!). پس از آنکه جسد به دخمه حمل شده و مراسم تشییع پایان می یافت، دورانی برای اجرای مراسم پس از مرگ از سوی بازماندگان میت برگزار می شد.
  وندیداد فرگرد دوازدهم
  احکام زرتشتیان در مورد سگ
  ارزش یک سگ بالاتر از انسان
  در دین زرتشتیت سگ مقام بسیار بالای دارد بطوریکه اگر کسی استخوان سخت و ناجویدنی به آن بدهد یا آن را بترساند گرفتار مجازات یعنی مرگ ارزان که با دادن تاوان بخشیده نمی شود، می شود.
  وندیداد، فرگرد پانزدهم، بند 5 و بند 6
  زنان از نگاه زرتشتیت
  از نگاه زرتشتیان زنان دختران اهریمنند زنان از تبار دیوان شرور دانسته شده اند، در موبد بزرگ عصر شاپور دوم (که هنوز هم در نیایش خوانی ها به فروهرش درود فرستاده می شود) از بی خردی و رازگشایی و اعتماد ناپذیر بودن زنان سخن رفته است. <آذرباد مهرسپندان، رهام اشه، بخش های گوناگون).
  زندانی کردن زنان به هنگام زائیدن طفل مرده نیز رایج بود. در این هنگام مزدا پرستان زرتشتی می باید در جایی بی آب و علف، خانه کوچکی بسازند و زن را به آنجا ببرند. زن موظف بود در آن خانه کوچک چند جام از آمیخته پیشاب گاو نر با خاکستر را بنوشد در حالیکه تا سه روز حق نوشیدن آب را نداشته است.
  وندیداد، در مجموعه اوستا، گزارش استاد جلیل دوست خواه، جلد دوم، ص 713-716
  !!!! باید شکرگزار الله (ج) باشیم که منت اسلام بر سر ما گذاشت و ما را مسلمان آفرید!!!!
  حکم زنی که نوزاد مرده به دنیا آورد در دین زرتشتیان
  در وندیداد تکلیف زنی که کودکی مرده بزاید چنین تعیین کرده است:
  ای آفریننده جهان جسمانی و ای مقدس، بگو بدانم!!!!. نخستین خواری و غذای این زن چه خواهد بود؟
  اهورامزدا پاسخ داد و گفت: این زن باید یک مقدار خاکستر آمیخته با ادرار گاو به اندازه سه لقمه، شش لقمه، یا نه لقمه میل کند
  وندیداد، ترجمۀ دکتر موسی جوان، ص 128. برای اطلاع بیشتر به جلد دوم وندیداد، با پژوهش آقای هاشم رضی، ص652

  شستن دست و پا با ادرار گاو
  بر اساس آموزه های اوستا اگر انسانی از دنیا برود، نباید او را دفن کرد بلکه باید طی مراسمی خاص، او را درون یک دخمه یا برج خاموشان گذاشت، یا او را در جایی قرار داد تا خوراک لاشخورها و جانوران وحشی شود، نکتۀ جالب اینجاست، افرادی که در این مراسم شرکت می کنند باید دست ها و موهای خود را پس از مراسم، با ادرار گاو یا ادرار گوسپند یا حتی ادرار یکی از آشنایان و خویشاوندان خود بشویند. گفتگوی زرتشت و اهورامزدا در این باره بدین صورت است که در اوستا، نسک، وندیداد، فرگرد هشتم، بند 11-13 آمده است: ( پس از آنکه نموکشان در سه گامی مرده نشستند، آنگاه موبد به مزدا پرستان چنین بانگ برآورد: ای مزدا پرستان! بدین جا پیشاب بیاورید تا نموکشان (افرادی که در تشییع جنازه حاضر بودند) گیسو و تن خویش را بدان بشویند. ای دادار جهان، ای اشون، پیشابی که نموکشان باید گیسو و تن خویش را بدان بشویند کدام است؟!!، پیشاب گوسپند یا گاو نر؟ پیشاب مرد یا زن. اهورامزدا پاسخ داد: پیشاب گوسپند یا گاو نر، اما نه پیشاب مرد و نه پیشاب زن، مگر اینکه مرد یا زن نزدیکترین خویشاوند مرده باشند. مزدا پرستان باید پیشاب را آماده کنند تا نموکشان گیسو و تن خویش را بدان بشوید
  وندیداد، فرگرد هشتم، بند 11-13 اوستا، به ترجمۀ دکتر دوستخواه، تهران: انتشارات مرودارید، 1391، ج 2، ص 747-748.

  ازدواج استقراضی
  اختیار اجاره زنان توسط شوهر یکی دیگر از حقوقی که فقه زرتشتی به موجب متن پهلوی برای مردان قائل شده و به رسمیت شناخته، اجازه و اختیار اجاره دادن زن است. مرد می تواند زن خود را به دفعات برای مدتی معین و در ازای دریافت وجه یا بودن آن به مرد دیگری واگذار کند. در چنین مواقعی رضایت داشتن یا نداشتن زن شرط نیست و فقط رضایت شوهر و مرد دوم کفایت می کند.
  بارتلمه، کریستین، زن در حقوق ساسانی، ترجمه ناصرالدین صاحب الزمانی، چاپ(طبع) دوم، تهران، 1344؛ و نیز بخش های گوناگون متن پهلوی .
  سخنان دکتر علی شریعتی در مورد دین زرتشتیان
  در کتاب اوستا به صراحت که ازدواج با خواهر، مادر و دختر و دیگر محارم نه تنها جایز است بلکه باعث بخشایش گناهان میشود و از مستحبات مؤکد هم است. ازدواج با محارم از ستایش هایی است که بزرگان و شخصیت های تاریخی و مذهبشان میگویند، اما بعد که وجدان اخلاقی عوض میشود و ازدواج با محارم عملی نفرت انگیز تلقی میشود علمای مذهبشان به فکر چاره جویی می افتند و به توجیه و انکار میپردازند.
  تاریخ و شناخت ادیان صفحه 15 اثر دکتر علی شریعتی

  سخنانی با کوروش پرستان
  به راستی اگر کوروش پادشاهی در کشوری دیگر بود و با کشورگشایی و فتح ایران، حکومت خود را بر ایران گسترانده بود، باستان ستاها چه نگاهی به او داشتند؟ به همان دلیل که از عرب ها و مسلمانان به دلیل حمله و فتح ایران ابراز نفرت می کنند، به جز نفرت نسبت به کوروش، چیز دیگری قابل تصور نیست. بی شک این پادشاه ایران با هجوم به کشورهای دیگر، اقدام به کشورگشایی کرد. مگر مردمان کشورهای دیگر انسان نیستند و یا نبودند؟ چرا وقتی که سخن از کشورگشایی کوروش و داریوش پیش می آید، غرور ملی و شکوه و عظمت و افتخار تمام وجود ما را فرا میگیرد اما وقتی که گفته می شود : اندک مسلمانان پابرهنه با سلاح های ابتدایی، حکومت ایران را سرنگون کردند، به یاد شکوه و عظمت مسلمانان نمی افتیم و از آنها تجلیل نمی کنیم؟ هدفم تجلیل گرفتن از نیست فقط یک سؤال است. چرا رفتار کوروش و یا داریوش مایه افتخارمان باشد اما وقتی همان رفتار (فتح و کشورگشایی) از دیگران و با حیرت بیشتر، سر می زند، باید مایه ی نفرت باشد؟ نکند ناخواسته گرفتار نژادپرستی شده ایم؟
  نزدیک شدن به مرده ی انسان و سگ در دین زرتشتیان
  کسی که به مرده ی انسان یا سگ نزدیک شده، اگر جسد هنوز به وسیله ی سگ لاشه خوار یا پرنده ی لاشه خوار پاره پاره نشده باشد باید سی(30) بار با پیشاب(شاش) گاو نر خود را بشوید. اما اگر پاره پاره شده باشد، پانزده بار.
  وندیداد، ج2، ص 892، ف 8، ش97-98.
  فرق بین اسلام و زرتشتیت
  مصاحبه موبد(روحانی) خجسته میستری در مورد فرق اسلام و زرتشتیت:
  روحانیون مسلمان و زرتشتی، به حراست و ترویج دین خود اشتغال دارند؛ اما یک تفاوت اساسی میان این دو دسته وجود دارد. روحانیون زرتشتی خود را مجاز می دانستند که در دینشان دست ببرند، کم کنند، بیفزایند و تغییر دهند.
  اما روحانیون مسلمان، تنها مؤظفند، هر آنچه را که اسلام گفته (یعنی آنچه در قرآن و سنت آمده) تبیین و شرح کنند.
  موبد خجسته میستری ( Khojeste Mistree) – از زرتشتیان
  پارسی هند – در مصاحبه با مجله ی هفت آسمان ( ش 39، پاییز 1387، ص 23) این نکته را گوشزد کرده است: .
  منظور من اینست که در بسیاری از اعمال، روحانی باید حضور داشته باشد- به خلاف آنچه که در اسلام است. (الآن اسلامی که شما دارید همان اسلامی است که پیامبر آورد) ؛ زیرا اسلام، برخلاف دین زرتشت، دینی نیست که یک روحانی آن را آورده باشد.

  حکمی عجیب در اوستا
  کفاره ی کشتن سگ آبی در اوستا: اگر کسی سگ آبی را بکشد، بخشی از کفاره ی آن چنین است:
  1- کشتن ده هزار(10000) مار، 2- کشتن ده هزار (10000) سگ صورت (شاید منظور نوعی از بزمجه یا مارمولک باشد)، 3- کشتن ده هزار سنگ پشت، 4- کشتن ده هزار وزغ، 5- کشتن ده هزار مورچه ی دانه کش، 6- کشتن ده هزار مورچه ی گزنده ی کوچک زیان رسان، 7- کشتن ده هزار جانور سرگین گردان ( جانوری کوچک شبیه کفش دوزک که فضولات انسان را از زمین می غلتاند و به لانه می برد و بدین وسیله زمین را نظافت می کند)، 8- کشتن ده هزار مگس، 9- تخریب ده هزار سوراخ حیوانات زمینی و………………..
  وندیداد، ج3، ص 1429-1430، ف 14، ش 1-6
  حکم کس که خار پشت را بکشد
  جزای کسی که خارپشت را بکشد دو هزار تازیانه (شلاق) است. حال سوال اینجاست خارپشت چقدر برای انسان مفید است که باید در ازاء کشتن آن، دو هزار ضربه تازیانه را تحمل کرد؟
  وندیداد، ج3، ص 1330، ف13، ش4

  آخرین سخن
  حمد و سپاس الله را که منت اسلام بر ما گذاشت و سپاه اسلام را وسیله ی آزادی جهانیان از خرافات نمود. الله ما را به وسیله ی اسلام عزت داد وگرنه ایرانیان تا به امروز به عمل ننگین ازدواج با محارم مشغول بوده و در اوج ذلت می بودند. الله ما را به وسیله اسلام علم و روشنایی بخشید و ما را از جهل و ظلمت رهانید و ما باید سپاس گذار الله (ج) باشیم.
  اللهم ربنا آتنا فی الدنیا حسنه و فی الآخرة حسنة وقنا عذاب النار. آمین
  فردین صلاح الدین:www.facebook.com
  http://www.fardinsalahuddin.blogsky.com
  fardinsalahuddin@gmail.com
  تمام این مطالب گرفته شده از نرم افزار از سایت سنت دانلود میباشد. http://www.sunnatdownload.com
  چنانچه اشتباهاتی را دیدید به بزرگواری تان مرا عفو کنید. والسلام.
  1394-10-28 یکشنبه 01:14 ق. ظ
  2016-01-18

 18. در جواب جناب ماکو عرض کنم که این حرفهایی که شما میزنید از روی تعصب هست و میخوایید نشون بدید که زرتشت کرد بوده!!! یه سند کوچیک برا من بیار که حرفهات رو اثبات کنه!!! کجا نوشته زرتشت توی شهر شیز به دنیا اومده؟؟ عادت کردیم که هرچی میشه یا هر حرفی زده شده رو زود کپی کنیم یا به قوم خودمون ربط بدیم!! کی گفته زبان گاتها کردی بوده تو کدوم منبعی این حرفها اومده؟؟؟؟ هزاران پژوهشگر و باستانشناس و تاریخدان با اینکه عمرشون رو تو اینکار بودن هنوز نتونستند زمان و مکان تولد زرتشت رو مشخص کنند!!! زبان گاتها یه زبان مستقل هست و بهش میگند زبان و خط اوستایی!! چرا بدون سند خرف میزنید که باعث برافروخته شدن تعصب اقوام دیگه بشه؟ قبل از ارسال متن اول از صحتش مطمئن شو بعد بزار

 19. درود بر فرزندان کوروش بزرگ
  من نه با اسلام مخالفم و نه با زرتشت. هردو برمورد احترام هستن اما یکم ب این فک کنید که برای هدایت ایرانیان فقط پیامبر زرتشت فرستاده شد اما برای اعراب ۱۴۰۰ پیامبر .هرکاری هم ک بکنن ایرانی جماعت پیرور زرتشت واتش پرستی هستش هرجا دیدید چند نفر دور اتش هستند بدونید ایرانی زرتشتی هستند
  و در اخرموسی ب دین خود عیسی ب دین خود
  درود خدا بر پیامبرش زرتشت گفتارنیک پندارنیک کردارنیک

 20. با سلام به دوستان.قابل توجه تمام دوستان با مذاهب مختلف.به نظر بنده و طبق تحقیقاتی که انجام داده ام تمام ادیان از این جهت شکل گرفته اند که انسانها در جوامع تحت قوانین خاصی که پیامبران ادعا داشتند از جانب خداوند است قرار گیرند و سرکشی و ظلم و فساد نکنند.اما اکنون به ادیان همانند تیم فوتبال نگاه میشود و هرکس تلاش دلرد بگوید دین من بهتر است.اما دوستان مهمتر از دین این است که انسانها انسانیت داشته باشند و وجدان و سعی کنند در رفتار و گفتار و کردار خویش نیکو باشند.

  1. آیا کسی هست که بتواند ادعا کند در طول عمر خود شنیده است که زرتشتیان با یکدیگر یا با کشورهای دیگر جنگ و نزاع داشته اند؟ و اینکه مسلمانان که ادعا دارند کاملترین دین را دارن در طول عمر شما با یکدیگر یا سایر ادیان جنگ و نزاع نداشته اند؟

 21. آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چرا پیامبران فقط در بعضی از نقاط دنیا وجود داشته اند؟ یعنی خداوند سرخپوستان و سیاه پوستان را نمیخواسته به راه درست هدایت کند که برایشان پیامبری نفرستاده؟

 22. مایلم خدمت عزیزان عرض کنم بجای بحث درباره بهتر و کاملتر بودن دینها تحقیق کنید کدام ملتها انسانیت و نوعدوستی بیشتر و بهتری دارند و از دین و تمدن و فرهنگ آنها پیروی کنید.ضمنأ هیچکس نمیگه ماست من ترشه! ما انسانها همیشه بجای خوب بودن خودمون دنبال این هستیم که بگیم کشور ما؛ فرهنگ ما؛ دین ما؛ تمدن ما؛… از بقیه بهتره!!! ولی تا خودمون خوب نباشیم این تعریفها چه فایده ای داره؟؟؟

 23. سلام به همگي …واقعا متاسفم واسه بعضي ها چه به سر شما اومده??!!!واقعا ديني غير از دين اسلام هست?در قران فرموده شده قطعا دين خدا دين اسلام هست وقتي افريدگار و پروردگارتون انقدر عنايت داشته باشه به ما و اينو فرموده باشه جايي واسه حرف شما جاهلا باقي ميمونه…اونايي كه به زيباترين دين الهي يعني اسلام چپ فكر ميكنن دارن خودشونو خر ميكنن…در ضمن انقدر مثل ادمايي خيابوني عرب و عجم نكنيد اسلام فرموده برابري برادري مساوات زير سايه بندگي خدا …انسانها هيچ برتري نسبت به همديگه ندارن مگر به تقوا

 24. در ضمن اون ادم بلانسبت……..كه گفته حكومت عرب اسلام رو بمون تحميل كردن يا مزخرفات ديگه اي كه تو چند تا از پياما خوندم واقعا بايد بگم جز تاسف چي ميشه بتون گفت? نميخوايد بفهميد كه واقعا خدا چه نعمت بزرگي به ما عنايت كرده كه به وسيله ي پنج اختر تابناكش ائمه اطهار به ما راه مشخص و زيبا واسه رسيدن به زيبايي مطلق يعني ايزد يكتا عطا كرده? دنيا داره پيشرفت ميكنه امار مسلموناي عاشق و خالصو ببينيد چه قدر تو سطح دنيا زياد شده بعد شما تو احمق خونه ي خودتون هنوز داريد شنا ميكنيد?

 25. اگر دینداری برای رضایت خداوند است که دیگر انسان حق ندارد با ملاک های تعصبی و غیر عقلانی دینی را انتخاب کند. اگر برای رضای خدا نیست که اعتقاد به هر دینی با بی خدایی هیچ تفاوتی نداره. بنده یک سید حسینی هستم. پدرم امام حسین و مادر شهربانو دختر یزدگرد سوم هست. به هر دو پشتم افتخار می کنم البته اگر اخلاق حسینی و مرام زرتشتی داشته باشم و گرنه نژاد و ملیت و تبار به خودی خود هیچ افتخاری ندارد. دوستانی که معتقدند اسلام به زور شمشیر بر ایرانیان تحمیل شده است؛ میتوانند به ملیت خود افتخار کنند که با یک حمله اعراب پاپتی تمام دین و آیین خودشون رو از دست دادند؟ اگر زور شمشیر تنها کارگشا بود پس باید مردم ایران دین مغولان را می پذیرفتند نه مغولان مسلمان شوند. ضمناً اعراب به اسپانیا هم حمله کردند چرا اسپانیا مردمی مسلمان ندارد؟ آیا ایرانیان از اسپانیایی ها بی عرضه تر بودند؟ حاشا که مردم بافرهنگ و باشعور ایران زمین سر تعظیم در برابر چیزی فرود آورند که با زور باشد.
  نکته جالب این است که آن چیزی که امروز ما را از اسلام زده کرده است(حکومت جمهوری اسلامی) همان چیزی است که 1400 سال پیش زرتشتیان را از دین زرتشت زده کرد. نتیجه حکومت دینی همیشه وارد شدن مهلک ترین ضربات به آن دین بوده است.
  بنده عاشق اشو زرتشت هستم همانطور که ایرانیان 1400 سال پیش عاشق علی بودند و همینطور حسین.
  بنده زرتشت و محمد و کوروش کبیر و علی و آریوبرزن و حسین رو عاشقانه دوست دارم. عظمت این اشخاص مهم است نه نژاد و تبارشان

 26. سلام دوستان پیامبران الهی همه رو به یکتا پرستی دعوت کردند من یک پزشکم که با مطالعه اندکم فهمیدم قرآن هیچگاه خطالی به اعراب نداره و خطابهای قرآن به مردم است و مردم را به تفکر دعوت کرده ایرانیها باهوش بودن و شیعه شدند چون هیچگاه توتم پرست نبودند آیینشون رو هم با اختیار قبول کردن چون اگر بگوییم ۷۰هزار عرب ۲میلیون ایرانی را شکست دادن به ایرانیان توهین کردیم .

 27. سلام دوستان پیامبران الهی همه رو به یکتا پرستی دعوت کردند من یک پزشکم که با مطالعه اندکم فهمیدم قرآن هیچگاه خطابی به اعراب نداره و خطابهای قرآن به مردم است و مردم را به تفکر دعوت کرده ایرانیها باهوش بودن و شیعه شدند چون هیچگاه توتم پرست نبودند آیینشون رو هم با اختیار قبول کردن چون اگر بگوییم ۷۰هزار عرب ۲میلیون ایرانی را شکست دادن به ایرانیان توهین کردیم .

 28. با سلام و درود به نظر من بهترین راه برای یک انتخاب درست ، کمک گرفتن از پیامبر درون یعنی عقل راهگشاست .ما در مواجهه با افراد ناشناس غالبا” بر اخلاق و رفتار او توجه میکنیم و همین به تنهایی کافیست تا به شناختی اولیه برسیم.گفتم ناشناس چرا که غالبا” افراد ناشناس قصد جلب توجه ، ظاهر سازی،فریب،دورویی،تملق،چاپلوسی و ……..را ندارند چرا که دیگران برای او حکم رهگذر را دارند. بدیهی است که در مرحله نخست از دین کسی سئوال نمی کنیم بلکه به موارد فوق می نگریم.به نظر من دینی که به ما لذت اخلاقیات را بچشاند اعتبار بیشتری دارد نسبت به دینی که به محفوظات ما را بیفزاید.هر دینی داریم آن را زندگی کنیم.

 29. خوشبختانه ایرانیها خدای تحریف هستند تاریخ ایران پراز تحریف هست همه جا را به نفع خودشون تحریف کردند متاسفانه با یک دلیل مزخرف ایران یه زمان بزرگ بوده شخصیت های علمی ادبی هنری تاریخی سایرکشورهارو امثال زرتشت ابن سینابلخی،فارابی،مولوی بلخی،ابوریحان بیرونی،خوارزمی،ناصرخسروبلخی،سنایی‌ غزنوی،بهزاد هروی یا هراتی،عبدالرحمن جامی هراتی،خواجه عبدالله انصاری،ودههاشخصیت های دیگر را همراه تاریخ پرافتخار شان به نفع خودشون مصادره میکنند،اگه این منطق درست باشه یه روزی ایران مال یونانیها بود یه روزی هم مال اعراب ویه روزی هم مال مغولها

 30. بنام خدا
  دوستان عزیز جالبه که استیون هاوکینز که فیزیکدان است چطور وجود خدا را رد کرده ،حتما نتوانسته خدا را با فرمول های ریاضی اثبات کند پس رد کرده است(حقیر دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه تهران هستم و با تفکرات این جور افراد آشنا هستم)
  به نظر من هر پیامبری برای هدایت انسان بسوی حق فرستاده شده و هیچ گاه اجباری در کار نخواهد بود، این ما هستیم که با بکار بردن هدیه خداوند بنام عقل و یافتن طریق پسندیده تر، به نقطه اوج انسانیت خواهیم رسید.

 31. بادرود به پارسها .پارتها ومادها .وهمه کسایی که راه حقیقتو میشناسن .من میگم مشکل داریم یعنی مشکل دار بارمون اوردن .ما مردم ایران از نظر عقلی مشکل داریم ما به جای عقلمون شکمم.ن کار میکنه زردتشت انسانی بود که فرای دین ومذهب به انسانیت بها بخشید .خداوند مارا ازاد خلق کرد که راه خیر وشر را خودمون انتخاب کنیم وپیامبرانش چراغ وروشنایی اون راه خیر .وهر دینی در عصر خودش که ظهور کرده کامل بوده .حالا از بخت بد ما خلافای بد کردار عرب دینی برای اجداد ما اوردن که خیلی هم نوع دوستی تواین دین نبوده وفقط داره به تازیان شکوه وعظمت میده سوای از مذهب چون مذهب مال نوادگان پیامبر است کاری به اون نداریم عرب هیچی نداره ونداشته وهرچه دارن از اسلام دارن قبل اسلام تازیان بی سرو پایی بیش نبودن ما امروز باید اموزهای خوبی که تو زردتشتی گفته که بعد چند قرن تو قران امده اویزه گ.شمون کنیم . من ایرانیم وبه این افتخار میکنم که کشورم مهد تمدن بشری هست نه ایرانی که پیرو دین عمری باشم که بشر را از هستی کنار میزد وداره میزنه .حالا حق انتخاب با خود ماست راه راست یا راه بیراهه که باعث گمراهی میشه .ودر اینجا عقل سلیم حکم میکنه .پیروز باد مردم کشورم ایران

 32. ا سلام حضرت زرتشت مادی در دوره مادها تولد یافته زبانش کوردی باستان یا همان اوستای است که بیشترین شباهت را کوردی هورامی و ایلامی دارد البته چون همه در زمره لهجه زبان کوردیست گاهی لهجه کرمانج را با ان یکه دانسته نتیجه این گزارشات ترکیبی از تمام لهجه های زبان کوردیست و وقتی تولد ایشان حداقل 100 سال قبل از اولین گروه مهاجرین پارسی است و حداکثر تا 500سال حالا جای تعجب اینجاست کسی که زاه کورد به زبان کورد قبل از هر قومی که هنوز به ایران مهاجرت نکردهاند به دنیا امده و رشد یافته و در سنندج کوه اویدر به مقام وحی رسیده چه جوره ایرانی شد نام پارسی میگیرد و اراجیف دیگر الله اعلم تاریخ رو نباید در حب و یا بغض علیه شخصی یا قومی بیان کرد ونشر داد خصوصا که تاریخ ایران و ترکیه و معاهده ترکمانچای و تجزیه کشور کورد به دست این دو کشور ونسل کشی ها و تبعید کوردان در کوردستان شمالی{اذر بایجان غربی}به اصطلاح و جدا کردن همدان از پیکره کوردستان و مهاجرت ملیتهای غیر کورد و….همه وهمه گواه تفکرات فاشیزم فارسی ودر کشورهای دیگر از نوع عربی و ترکی میباشد که به جعل هویت شخصیت ها و هویت و زبان و جغرافیای دیار کهن کورد است ملتی که قبل از هر قومی و ملیتی در خاور میانه زیسته و تمدنی کهنتر از همه دارد…گذشته خودتان را در فرهنگ خود بیایید جعل نکنید

 33. من میگم بیاین به خاطر همه پیامبران و کتابای مقدسشون دنیارو بهشت کنیم. مگه تو همه کتابای مقدس ننوشته به هم کمک کنین ؟مگه تو همه کتابای مقدس پیامبران ننوشته باهم مهربون و صادق باشین؟ مگه ننوشته مکر و حیله نکنین؟ مگه گفته نشده احترام به ابروی دیگران و احترام به بزرگ تر ها ؟ مگه ننوشته یه دنیای دیگه هم وجود داره مگه از اخرت نگفتن؟ تا حالا از خودتون پرسیدین واسه اخرتمون چه کردیم؟ شاید فردایی نباشه ..فکر کردن به خدا خیلی شیرینه خیلیییی .برین تحقیق کنین اون کسانی که چند ساعت یا چند روز مرده و زنده شدند چیا گفتن. وای بر اونایی که دم از خداپرستی و پیامبران میزنند و از پشت واسه بنده های خدا خنجر میزنند. وای بر اونایی که دم از خداپرستی و پیامبران میزنند و از همین راه مال مردمو بالا میکشند . به خودت نگو فقط اگه من خوب بشم چه فایده به دنیا داره و تاثیر نداره. تو خوب بشی همه دنیا خوب میشه. به ارزوی اینکه تو هیچ جای دنیا دیگه جنگو ریا نباشه . آمین

 34. درود. در پاسخ بهفریدون که گفت به دین های دیگر احترام بگذارید باید بگویم آیا دین های دیگر مثلا ،اسلام به دیگر ادیان احترام می گذارند؟

 35. همه نسل جوان ایران میدونن که اعراب اسلام را همچنان مثل داعش به زور خنجر در گلوی ما جماعت پارسی فرو کردن، وگرنه ایرانیان اصیل الان تو ارومیه هستن هنوزم زرتشتین و رهبر هم اجازه نمیده کسی کارشون داشته باشه دوستان عزیز ایرانی دین اسلام و زرتشت از کاملترین ادیان هستند و من به شخصه خودم در کنار پیغمبر مسلمین حضرت زرتش رو هم پیمبر خودم میدونم و افتخار میکنم که ریشه منه ایرانی برگرفته از ایین حضرت زرتشت میباشد، مچکر

 36. سلام ب همه کسانی ک اینجاسرمیکشن خودم شخصاایرانی ام وافتخارمیکنم واینکہ دینم چیه نمیگم نمیخام بی احترامی کنم اینکه مردمانی هستن ک امامان روقبول دارن ومن بهشون احترام میزارم چ عرب باش چ عجم ویهودومسیح و….من فقط نظرمومیگم تودنیاتنهادینی ک””تشنج””داخلشہ اسلامِ(اسلامی ک خیلیادارن ازش استفاده منفی میکنن اسلاموفقط خدامعنیشومیدونه اسلام دین بزرگیه وهمه برخلاف آیین ومقررات دین اسلام دارن اداره میکنن تواسلام نباید”دروغ کلک دزدی سواستفاده و…باشہ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *