بایگانی دسته: گنج سخن | مقالات و رسالات عرفانی

حقیقت، هشیاری و لذت

خداوندا، شما خود حقیقت محض هستید،
اما هشیاری من وقتی از این حقیقت سیراب می شود،
از پراکندگی رها می گردد،
از فرش به عرش صعود می کند و
با توجه همه جا حاضر خالق ازلی یکی می گردد،
و آن لحظه، در لحظه غرق لذت می شوم.

خدایا، از لحظه لحظه آن لحظات متشکرم.

غشاوه غفلت | ستایش نامه ای از لوایح جامی

بار الهی؛
غشاوه غفلت از بصر بصیرت ما بگشای و هر چیز را چنانکه هست به ما بنمای، نیستی را بر ما در صورت هستی جلوه مده، از نیستی بر جمال هستی پرده منه، این صور خیال را آیینه تجلیات خود گردان، نه علت حجاب و دوری و این نقوش وهمی را سرمایه دانایی و بینایی ما گردان، نه آلت جهالت و کوری و محرومی و محجوری ما، همه از ماست؛ ما را به ما مگذار، ما را از ما رهایی کرامت کن، و با خود آشنایی دار.

از بهارستان و رسایل جامی

به نام حضرت دوست | در ستایش او

به نام حضرت دوست، که هر چه هست هم اوست.

به نام خالق زمین و زمان، که مهر مادرانه اش گستراننده امن است و امان.

Continue reading

خودآگاهی | آموزش مدیتیشن – آموزش یوگا

مقدمه

واژه های مدیتیشن و یوگا، دیر زمانی است که رنگ دور از دسترس بودن خود را باخته اند و به کلماتی روزمره برای بسیاری بدل شده اند. کلاس های یوگا در ایران از چندین سال پیش بسیار متداول شده اند. ورزش یوگا و تمرینات یوگا اکنون طرفداران زیادی دارند و حرکات یوگا در بسیاری از کتاب ها و سایت ها آورده شده است. مقاله ای که پیش رو دارید، آموزش یوگا به روش ساهاجا یوگا خواهد بود. آموزش مدیتیشن این متد توسط خانم شری ماتاجی در سال 1970 ابداع شده است. آرامش و مدیریت استرس (مقابله با استرس یا کاهش استرس) از نتایج بارز تمرین این یوگا می باشد. هم چنین تاثیرات این یوگا در بهبود فیزیکی جسم، توسط پزشکان یوگی به اثبات رسیده است. اما فارغ از این مباحث و بالاتر از آنها، رشد آگاهی و آمدن توجه به دنیای درون تاثیر حقیقی تمرین مدیتیشن به روش ساهاجا یوگا می باشد.

Continue reading

دانش هستی | ملاقات اینشتین و تاگور

رابیندرانات تاگور و آلبرت اینشتین همدیگر را از طریق دوست مشترکشان دکتر مندل ملاقات کردند.
تاگور، اینشتین را در خانه اش در “کاپو” در حومه برلین در 14 جولای 1930 ملاقات نمود و سپس اینشتین به او در خانه مندل سر زد. هر دو گفتگو ضبط شدند و این عکس نیز در همان هنگام گرفته شد. خلاصه ای از گفتگوی 14 جولای در اینجا آورده شده است که نسخه کامل آن در مجله “The Religion of Man” (مذهب انسان) همان سال در قسمت پیوست در صفحات 222 تا 225 موجود است.

tagor & einstein
Continue reading

نامه آبراهام لینکلن به آموزگار فرزندش

او باید بداند كه همه مردم عادل وهمه آنها صادق نیستند . اما به فرزندم بیاموزید كه به ازای هر شیاد ، انسانهای صدیق هم وجود دارند . به او بگویید در ازای هر سیاست‌مدار خودخواه ، رهبر با همتی هم وجود دارد . به او بیاموزید كه در ازای هر دشمن ، دوستی هم هست .میدانم كه وقت می‌گیرد . اما بیاموزید اگر با كار و زحمت خویش یك دلار بدست آورد ،بهتر از آن است كه جایی در زمین پنج دلار پیدا كند . به او بیاموزید كه از باختن پند بگیرد و از پیروز شدن لذت ببرد . اورا از غبطه خوردن برحذر بدارید . به او نقش و تاثیر مهم خندیدن را یاد آور شوید . اگر می‌توانید به او نقش مهم كتاب را در زندگی آموزش دهید .به اوبگویید تعمق كند ،به پرندگان در حال پرواز دردل آسمان ، به گلهای درون باغچه ،به زنبورهای كه در هوا پرواز میكنند ، دقیق شود .

به فرزندم بیاموزید كه درمدرسه بهتر این است كه مردود شود، اما با تقلب به قبولی نرسد . به اویاد دهید ،كه با ملایم ها ملایم و با گردن كشها ،گردن كش باشد .به عقایدش ایمان داشته باشد . حتی اگر همه خلاف او حرف بزنند {و او را مسخره كنند } . به او یاد دهید كه همه حرف ها را بشنود و سخنی را كه به نظرش درست می‌رسد انتخاب كند .

ارزشهای زندگی را به فرزندم آموزش دهید . به او یاد دهید ،كه در اوج اندوه تبسم كند . به او بیاموزید كه در اشك ریختن خجالتی وجود ندارد .به او بیاموزید كه می‌تواند برای فكر و شعورش مبلغی تعیین كند . اما قیمت گذاری برای دل بی معنا است .

به او بگویید كه تسلیم هیاهو نشود و اگر خود را برحق می‌داند پای سخنش بایستد و با تمام قوا بجنگد .

در كار تدریس به فرزندم ملایمت به خرج دهید .اما از او یك ناز پرورده نسازید ، بگذارید شجاع باشد . به او بیاموزید كه به مردم اعتقاد داشته باشد . توقع زیادی است ، اما ببینید كه می‌توانید چه كار كنید .

……………………………….

منبع : ویکی پدیا فارسی