بایگانی دسته: نوای عشق | موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی بین الملل

موسیقی تلفیقی | هم نوازی ویلنسل و سیتار

راگا واژه ای سانسکریت به معنای “رنگ” می باشد. در پست های قبلی مطالبی را درباره راگ ها و سیستم موسیقی کلاسیک هندی برای شما آورده بودیم. این بار یک قطعه تلفیقی را از هم نوازی ویلنسل و سیتار در راگای “کروانی” با همراهی ساز کوبه ای طبلا آورده ایم.

Continue reading

موسیقی سنتی ایران در دوران هخامنشي

موسيقي مذهبي
بر اساس نوشته هاي هردوت مورخ يوناني، مغان هخامنشي بدون همراهي ساز با ناي سرودهاي مذهبي مي¬خواندند و از اين نظر، نه مثل سرودخوانان بابلي و آشوري بودند و نه تحت تاثير اقوام سامي. موسيقي اين سرودها صرفاً موسيقي آوازي بود و نه موسيقي سازي.
مشاهده مي کنيد که پرهيز از استفاده از ساز وآلات در موسيقي مذهبي از ادوار گذشته تاريخي وجود داشته و اثرات آن تا به امروز به چشم مي خورد. مسئوليت اجراي سرودهاي مذهبي با موبدان خوش آواز بوده و به قول “استرابو” دانشمند يوناني اين نغمه ها منحصر به مفاخر پهلواني و مناجات با يزدان بوده است. شايان ذکر است که امروزه بازمانده هايي از اين آيين کهن هنوز هم در فرهنگ ايران ديده مي شود.
Continue reading

آهنگ آرامش بخش | موسیقی آرامش بخش | دانلود موسیقی بی کلام

موسیقی هندی از کهن ترین موسیقی های جهان است. این موسیقی ریشه های معنوی و روحانی داشته و در ستایش خداوند می باشد. به این دلیل ارتباط عمیقی بین این موسیقی و تعالی روحانی وجود دارد. البته در این جا منظور ما موسیقی “بالیوودی” مقلد موسیقی “پاپ” غربی نیست، زیرا آن موسیقی جایگاه خود را دارد که بحث در مورد آن در این مقال نمی گنجد.
نام آهنگ آرامش یا موسیقی آرامش، نامی زیبنده برای این دسته از موسیقی می تواند باشد، زیرا خواهید دید که جنس این موسیقی به گونه ای است که آرامش و رهایی از استرس ها را به همراه دارد. کاهش استرس شغلی و مدیریت استرس از طریق گوش دادن به این موسیقی در بسیاری مقالات علمی معتبر مورد بررسی قرار گرفته است.

Continue reading