آهنگ آرامش بخش | موسیقی آرامش بخش | دانلود موسیقی بی کلام

موسیقی هندی از کهن ترین موسیقی های جهان است. این موسیقی ریشه های معنوی و روحانی داشته و در ستایش خداوند می باشد. به این دلیل ارتباط عمیقی بین این موسیقی و تعالی روحانی وجود دارد. البته در این جا منظور ما موسیقی “بالیوودی” مقلد موسیقی “پاپ” غربی نیست، زیرا آن موسیقی جایگاه خود را دارد که بحث در مورد آن در این مقال نمی گنجد.
نام آهنگ آرامش یا موسیقی آرامش، نامی زیبنده برای این دسته از موسیقی می تواند باشد، زیرا خواهید دید که جنس این موسیقی به گونه ای است که آرامش و رهایی از استرس ها را به همراه دارد. کاهش استرس شغلی و مدیریت استرس از طریق گوش دادن به این موسیقی در بسیاری مقالات علمی معتبر مورد بررسی قرار گرفته است.

راگا چیست ؟

موسیقی کلاسیک هندی که بر اساس سیستم “راگا” است، از قدمتی هزاران ساله برخوردار است. یک راگا یا دستگاه موسیقی هندی دارای مولفه های خاصی است؛ از جمله: نت های بالا رونده، پایین رونده، تعداد نت ها که می تواند پنج، شش یا هفت نت باشد و نت اصلی، فرعی و فرعی دوم. هر راگا دارای فضای آهنگی مختص خود می باشد و حتی زمان اجرا آن در شبانه روز نیز معین شده است. در مواردی حتی فصول خاصی نیز به یک راگا نسبت داده می شود. هم چنین معانی عمیق و عرفانی اشعار، زیبایی دو چندانی به این موسیقی داده است. بسیار از اشعار توسط حکیمان و قدیسین گفته شده است و در ستایش خداوند و صفات اوست و موسیقی با همان فضا به آن افزوده گردیده است. این مولفه ها دست در دست هم یک فضای موسیقایی می سازند که اصطلاحاً راگا نام دارد.
در ادامه یادداشت بیشتر به این موسیقی و ظرایف آن می پردازیم، اما اکنون شما را به شنیدن قطعه ای زیبا از مشهورترین استاد آواز هندی، استاد “بیمسن جوشی” در راگا “بهایراوی” (Bhairavi) دعوت می نماییم.

بجن هندی

در موسیقی کلاسیک هندی، به تصنیف ها یا اشعار عرفانی که در قالب یک راگا تنظیم می شوند، اصظلاحاً “بجن” گفته می شود. در بجن کلمات مهم هستند. بجن بیان کننده حالات است، بنابراین اجرا مهمتر از حفظ کردن خلوص راگا می باشد. بجن ها نوعاً در سرعت های متوسط مانند ریتم های “دَدرا” (۶ ضربی Dadra )، “روپاک” (۷ ضربی Rupak) ،”کهروا” (۸ضربی Keherewa) و “تین تال” (۱۶ ضربی TeenTaal) تنظیم می شوند. تصنیف های عرفانی از عرفای مشهور مانند : کبیر، سورداس، تولسیداس و ناناک بسیار مقبول می باشند.
در زیر یک بجن از عارف مشور “گیانشوارا” در مدح مقام استاد آورده شده است. این بجن در راگای بهایراگی (Bhairagi) ساخته شده و ریتم آن اِک تال (۱۲ ضربی Ektaal) می باشد. اجرا از گروه “Nirmal Sangeet Sarita” است.

موسیقی محلی هندی

موسیقی هندی از کهن ترین موسیقی های جهان است. پیش تر در مورد این موسیقی و پیچیدگی های آن صحبت شده است. در ادامه مقاله یکی از کهن ترین قطعات موسیقی محلی هندی را آورده ایم، قطعه ای زیبا که اجراهای متعددی از آن موجود است. توضیحات زیر توسط خانم شری ماتاجی نیرمالا دوی در مورد این موسیقی زیبا و تاثیرات روحانی آن است :

شما موسیقی را می شنوید که برای بیدارشدن روحانی شماست. برای این که قید و شرط ها و هم چنین اگو که در درون ما وجود دارد را پایین بیاورد و احساس سبکی بیشتری بکنیم و خودمان را ببخشیم. این آهنگ شعرش توسط یک شاعر و عارف خیلی معروف هندی سروده شده که اسمش نامادوا است .او این شعر را خیلی زیبا سروده است که در آن از مادر درخواست می کند که به من یوگا بوده، یوگا اتصال و یگانگی با نیروی همه جا حاضر خداست. او از مادر می خواهد که به او یوگا بدهد .هم چنین می گوید که من تمام خویشاوندانم را ترک کرده ام مثلاً پدرم که آقای خشم است و یا شهوت که یکی دیگر از اقوام من است و همین طور حسادت. من همه این ها را پشت سر رها کرده ام؛ پس شما لطفاً به من یوگا بدهید. این شعر در قرن ۱۲ سروده شده است هم چنین او در این شعر به کندالینی “مادر آمبا یا آمبه” گفته است: “کندالینی اودو اودو” یعنی بیدار شو بیدار شو. این یک موسیقی محلی است که از قرن ۱۲ در روستاها خوانده می شده است، من امیدوارم شما از آن لذت ببرید و با شنیدن آن کندالینی شما بیدار شود.

در زیر یک اجرای زیبا از این قطعه برای شما آورده شده که اجرایی زنده  است:

موسیقی مدیتیشن

موسیقی مدیتیشن اصطلاحی است که در چند ساله اخیر به دسته وسیعی از موسیقی های عرفانی ملل اطلاق می گردد. موسیقی که در اینجا در مورد آن صحبت به میان خوامد آمد، موسیقی مدیتیشن بر پایه موسیقی اصیل هندی است. این موسیقی آرامش بخش بوده و سکوت را هر چند برای لحظاتی اندک به ارمغان می آورد. این کار از طریق بردن توجه از روی جهان مادی و شلوغی های زندگی روزمره بر روی روح که منشا سکون، آرامش و لذت است، صورت می پذیرد. اما این خود هنر نوازنده و یا خواننده است که بتواند این کار را انجام دهد.

در سال های اخیر نوازندگان چیره دستی در هند توانستند این موسیقی را از حالت محدود و محلی خود به عرصه های بین المللی بکشند. در بین این هنرمندان می توان به “ذکیر حسین” نوازنده چیره دست طبلا و یا “امجد علی خان” نوازنده افسانه ای ساز “سَرود” اشاره کرد.

اگر در اینترنت چرخی بزنیم به تعدد به لینک هایی از قبیل ” دانلود رایگان موسیقی مدیتیشن” و یا “موسیقی بدون کلام”و غیره برمی خوریم. باید توجه نمود که در وهله نخست موسیقی مدیتیشن با موسیقی بطور مثال پاپ هندی که در فیلم های “بالیوودی” عرضه می گردد، تفاوت فاحشی دارد. این موسیقی، در حقیقت موسیقی کلاسیک هندی یا همان موسیقی کهن هند است که سابقه ای هزار ساله دارد. ثانیا برای لذت بردن از این نوع موسیقی، بهتر است که فرد ابتدا رابطه خود با روحش را بدست آورده باشد، هر چند که این امر ضروری نمی باشد؛ اما تاثیر درونی این موسیقی را دو چندان می نماید.
اجازه دهید کمی به مشخصات فنی و چگونگی این موسیقی بپردازیم. معمولاً در موسیقی مدیتیشن از ترکیب سازهای گوناگون استفاده نمی گردد و اجرا به صورت تک یا دو نوازی می باشد. البته همراهی ساز ضربی که معمولاً طبلا و گاهاً ساز “پکاوج” {مخصوصا در موسیقی جنوب هند} می باشد، زیبایی دوچندانی به قطعه می دهد. قطعات معمولاً با ریتم بسیار آرام و بدون ساز ضربی شروع می شوند. سپس ملودی اصلی به میان می آید که ساز ضربی آن را همراهی می نماید. با گذشت زمان بر سرعت نواختن قطعه اضافه گشته و جوهره و زیبایی آن راگا ابراز می گردد. در پایان امکان دارد قطعاتی خارج از راگا با هدف عمیق تر کردن احساس شنونده از قطعه نواخته گردد. البته این قسمت که به آن “دون” (Dhun) گفته می شود از خصوصیات موسیقی شمال هند می باشد و در موسیقی کرنتیک (Krantik) که موسیقی رایج جنوب هند می باشد، کاربرد چندانی ندارد.
اکنون توجه شما را به یک موسیقی مدیتیشن بسیار زیبا جلب می کنیم ؛

منابع

به عنوان یکی از منابع بسیار خوب برای مبتدیان موسیقی هندی و یا علاقه مندان به این موسیقی می توان به وبلاگ Indian Raga که به زبان انگلیسی است، اشاره کرد. این وبلاگ شامل بسیاری از تعاریف و نکات کلیدی در موسیقی هندی و موسیقی مدیتیشن است. هم چنین به همراه هر پست تعداد زیادی نمونه قابل اجرا به صورت آنلاین وجود دارد.

indianraga.blogspot.com/


اگر به دنبال ساختار موسیقی و نت بندی راگا ها هستید، به شما منابع دیگری را پیشنهاد می نماییم که به نسبت پیشرفته تر بوده و یک آشنایی مقدماتی را در این زمینه می طلبند:

http://blog.sangtar.com/

در ویکی پدیا فهرست کاملی از راگاهای جنوب هند ( سیستم کرنتیک) وجود دارد:

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Carnatic_Ragas

در آخر برای شنیدن آنلاین هزاران نمونه از موسیقی هندی، از موسیقی کلاسیک هندی و موسیقی مدیتیشن تا موسیقی بالیوودی شما را به دیدن وب سایت زیر دعوت می نماییم:

http://www.musicindiaonline.com/

55 دیدگاه برای “آهنگ آرامش بخش | موسیقی آرامش بخش | دانلود موسیقی بی کلام”

 1. جمله ای زیبا از شاعر و عارف هندی رابیندرانات تاگور در مورد موسیقی :

  “موسیقی بی نهایت بین دو روح را پر می کند.”

 2. باتشکراز مطالب ارزنده ومفیدی که ارائه داده اید .لطفا مرا راهنمایی کنید که من چگونه واز کجا می توانم این موسیقی هارا دانلودکنم .وموسیقی پوجا وگاندهاروا درایران قابل دستیابی است وچگونه؟ متشکرم

  1. در آینده نزدیک در قسمت دانلود خواهیم گذاشت، و از همین صفحه لینک خواهیم نمود. در ضمن احتمالاً قسمت مستقل موسیقی نیز به سایت اضافه خواهد شد.
   با تشکر، سایت جانان.

 3. تشکر فراوان دارم از زحمت کشی شما به واقعیت که زحمت زیادی را در عرصه موسیقی کلاسیک و جمع اوری ان متقبل می شوید
  من به دنبال قواعد و قوانین موسیقی کلاسیک هستم اگر دارید لطف نموده و به ایمل ادرس من روان کنید
  به واقعیت که خوشحال می شوم

 4. با سلام
  بسیار سایت دوست داشتنی و پر بار ی هست … با زمینه کار من همخونی خاصی دارد و برای بیماران و تمامی افراد که لازم میدانند زندگی واقعی داشته باشند مفید و موثر است . تندرست و موفق باشید

  1. نام ۲ موسیقی اول که آورده شده است، قطعه آخر برگرفته از یک آلبوم به نام “شرادها” و در راگای “درباری” است.
   با تشکر، جانان.

 5. من چون زیاد تو بحر موسیقی های آرامبخش هستم و گاهی با زبان دستگاه های بدنم آشنایی دارم واقعا کارشما عالیه آرام بخش هستن دمت گرم و دستت طلا

 6. با سلام من دنبال کلاس یوگا برای آقایان در محدوده مرزداران، گیشا، شهر ارا، شهرک غرب،یادگارامام، فرحزاد، … هستم. اگر موردی را می شناسید ممنون می شم. fshabanzad@gmail.com و یا ۰۹۱۲۲۵۸۲۰۷۷ ایلیا

 7. سلام بر روح والای شما خیلی آهنگها ر دانلود کردم که بی نظیر بودند اما من دنبال مانترایی در یوگا به اسم اوم با صدای ظریف و محزون یک زن بودم اگه پیدا کردید ممنون شما میشم برای دانلود بگذارید

 8. سلام ما تو کلاس یوگامون موقع مراقبه یه اهنگی میذاریم که یه زن با یه صدای محسورکننده اروم میخونه
  یه جور ارامش بی حد واندازه بهمون میده اما مربیمون اسمشو نمیگه تا با گوش دادن همیشگیش عادی نشه واسمون
  نمیدنم میتونیین بهم بگید چیه یا نه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *