زندگی نامه کبیر | عارف و صوفی هندی

کبیرا از برجسته ترین شاعران و عارفان هند است. هم صوفی است و هم یوگی؛ هندوان، سیک ها و مسلمانان به یک اندازه او را دوست دارند و مرتبه والای روحانی او را ارج می نهند. اشعار کبیر بسیار ساده اند و اما در نوع خود بی نظیر؛ گونه ای که او بی همتا، مقدس و در عین حال نه بسیار دور از دسترس درک انسان می سراید، از سرشت روحانی او می گوید. جایگاه اشعار کبیر در موسیقی کلاسیک هندی تا اندازه ای است که بدون استثنا تمام خوانندگان آواز کلاسیک هندی، اجرایی را به اشعار او اختصاص داده اند و راگای “کبیر بهایراو” به او تقدیم شده است.

کبیرا در شهر بنارس هند در حدود سال ۱۴۴۰ میلادی متولد شد. در مورد تولد او ابهامات زیادی وجود دارد، گفته می شود که او فرزند یک بیوه برهمن بود، با این وجود تاریخ می گوید که در یک خانواده بافنده مسلمان بزرگ شد. تحصیلاتی نداشت و اشعارش که همه به زبان هندی هستند، از پیچیدگی های دستوری بی بهره اند؛ با این وجود این اشعار زیبا که حول محور اتفاقات روزمره می چرخند، معانی عمیق اخلاقی و عرفانی را به همراه دارند و این خود انتقال دهنده فلسفه زنده او به عامه مردم در تمامی زمان هاست.
کبیر به شاگردی استادی هندو به نام “رام آناند” در آمد، اما از کم و کیف دروس عرفانی آن استاد اطلاعی در دست نیست. به هر روی، هرگز زندگی عادی خود به عنوان یک بافنده را برای تهذیب نفس و ریاضت ترک نکرد و زندگی با خانواده و همسر و فرزند را به چله نشینی و گوشه گیری از جهان ترجیح داد. او ظاهری پرهیزگار و عابد نداشت و این خود سبب برانگیخته شدن خشم بزرگان مذهبی بنارس شد و بدگویان، وی را نزد سلطان تقبیح کردند. سلطان بزرگوار اعدام را بر او بخشید و به تبعیدش در سن ۶۰ سالگی بسنده نمود. در نتیجه در سالهای پایانی عمر با گروهی از شاگردانش در مناطق شمالی هند زندگی زاهدانه ای را پیشه کرد و در سن ۱۲۰ سالگی در “مقر” نزدیک شهر “گوراکپور” دیده از جهان فرو بست.

یکی از اشعار وی را در اینجا آورده ایم و برای خواندن دیگر اشعارش، می توانید اینجا را کلیلک کنید:

مسیر ستایش

مسیر ستایش به آرامی نسیم در جریان است
در این راه پرس و جو به اختیار است
زیرا منیت به سادگی در لحظه دیدار فرو می ریزد.
لذت جستجوی “او”، به قدری است که فقط در آن لذت غرقه می شوی
و همچون ماهی در آب، به هر سمتی می روی؛
و البته اگر جان خواهد، از بذل سر و جان دریغی نیست.

در بخش محله بزرگان سایت جانان، گنجینه ای زندگی نامه بزرگان گردآوری شده است. برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

5 دیدگاه برای “زندگی نامه کبیر | عارف و صوفی هندی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *