زندگی‌ نامه شری ماتاجی

دوران کودکی و جوانی
خانم “شری ماتاجی نیرمالا دوی” در ساعت ۱۲ ظهر ۲۱ مارس سال ۱۹۲۳ میلادی در هنگام تعادل بهاری در روستایی به نام “چیندوارا” که در مرکز جغرافیایی هند واقع شده است، متولد شدند.
پدر ایشان، “پراساد رائو سالوه” از نسل خاندان سلطنتی “شالیواهانا” (حکمرانان ایالت ماهاراشترای هند از ۲۳۰ قبل از میلاد تا ۲۳۰ بعد از میلاد مسیح) بودند. آقای سالوه، مسلط به ۱۴ زبان و تحصیل کرده در رشته‌های علوم طبیعی و در ادبیات و هنر دارای دانش بسیار بودند. ایشان کتاب قرآن را به زبان مراتی ترجمه نمودند. در اولین مجلس قانون‌گذاری هند، اولین عضو مسیحی مجلس بودند و امروزه از ایشان به عنوان یکی از بزرگترین آزادی‌خواهان هند به نیکی یاد می‌گردد.

در سال ۱۹۲۰ پراساد رائو سالوی با دوشیزه “کورنلیا” که زبان‌شناس و محقق زبان‌های سانسکریت، اردو و هندی بود، ازدواج نمود. خانم سالوه اولین بانویی بودند که توانستند از دانشگاه فرگوسن ، مدرک کارشناسی ارشد ریاضیات را دریافت کنند؛ و پایان‌نامه ایشان که در مورد الگوریتم‌های جبری جدید بود، هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به هر روی، بعد از ازدواج اولویت با خانواده قرار گرفت و ایشان ۱۱ فرزند خود را با آموزه‌هایی سختگیرانه و عشق و محبت بسیار بزرگ نمودند.
شری ماتاجی نیرمالا سالوه، سال‌های کودکی را با خانواده خود در “ناگپور” سپری کردند. این‌ها سال‌هایی شاد بودند و همه نیرمالا را دوست می‌داشتند. کودکی پرانرژی که الهام‌بخش هم‌بازی‌های خود در تئاتر، رقص و خوانندگی بود. در مواقع دیگر، در گوشه‌ای از خانه به مدیتیشن مشغول بودند، در حالی که صورتشان از نور درون و لذتی سرشار می‌درخشید. ایشان به هر چیز طبیعی و خالص علاقه داشتند، تا جایی که حتی راه مدرسه را باپای برهنه می‌رفتند تا “مادر زمین” را لمس کنند.

شری ماتاجی در سنین جوانی

سال‌های بعد نیرمالای جوان در اشرام ماهاتما گاندی، رهبر انقلاب هند بودند. خانواده سالوه وقف آزادی هند شده بود و به این دلیل توسط فرمانداران انگلیسی مورد آزار زیادی قرار گرفت. از سال ۱۹۲۸ میلادی به مدت بیش از ۵ سال خانواده ایشان زندانی بودند. در غیاب پدر و مادر، ایشان بسیاری از مسئولیت‌های خانواده را بر عهده داشتند.
برای تحصیلات بالاتر، رشته داروشناسی را با تخصص فیزیولوژی انسان و آناتومی برگزیدند؛ اما قلبشان هم‌چنان با انقلاب آزادی‌بخش هند بود. در سال ۱۹۴۲ میلادی رهبری نهضت دانشجویی را بر عهده گرفتند و در نتیجه مکرراً به زندان افتادند. حتی یک بار ماموران شکنجه‌گر انگلیسی، ایشان را روی قالب‌هایی ازیخ نشاندند.

زندگی خانوادگی
بعد از آزادی مادر هند، در ۷ آوریل ۱۹۴۷ با آقای “چاندریکا پراساد شری واستاوا” ازدواج کردند. آقای شری واستاوا از اعضای برجسته کابینه هند بودند و پس از چندی به سمت منشی نخست وزیر هند، “لال بهادر شاستری” منصوب گشتند. پس از ازدواج، خانم شری ماتاجی زندگی خود را وقف زندگی خانوادگی‌شان نمودند. آنها صاحب دو دختر با نامهای “کالپانا” و “سادانا” شدند. بعد از ازدواج هر دو دخترشان، دغدغه‌هایشان برای سلامت جامعه، ایشان را ترغیب به بنیاد نهادن بنیاد “جامعه جوانان” برای ترویج تفریحات سالم و محافظت از عنصر پاکی در فیلم‌های سینمای هند کرد.

خانواده شری واستاوا
زمانه فرامدرن
سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم، علی‌رغم ظاهر آرام، چالشی درونی علیه پاکی انسان به رهبری نهضت فرویدیسم و زمانه پا گرفتن فرقه‌ها و مذاهب دروغین بود. ترویج عرف‌های اجتماعی بر ضد سنت‌های خداپسندانه، روابط جنسی نامشروع و لجام‌گسیخته، مواد مخدر و داروهای روان‌گردان، موسیقی‌های منحرف و مخرب و استادان دروغین (به خصوص در هند) نظیر تکنیک‌های تانتریک ؛ همه و همه بر علیه پاکی و اخلاقیات در جامعه بشری قد علم نمودند.
در سحرگاه ۵ می ۱۹۷۰، ایشان برای زدودن ناپاکی از این دوران مدرنیسم و نجات جستجوگران حقیقت، مرکز انرژی هفتم یعنی “سحسرارا” را باز نمودند. این تولد “ساهاجایوگا” و شروع دوران جدیدی در تکامل بشر بود. بعد از مطالعه بر روی سیستم انرژی افراد مختلف و حالات، چگونگی و پیچیدگی‌های آن؛ ایشان روشی جدید را برای دادن “خودآگاهی” به صورت جمعی ابداع نمودند. در این روش مدیتیشن، نه تنها انرژی ظریفی که “”کندالینی” خوانده می‌شود، به طور خودبه‌خودی بیدار می‌شود، بلکه نکته بسیار مهم این است که همان فرآیند می‌تواند از شخصی به شخص دیگر و همین‌طور به تمام جهان منتقل گردد. به همین دلیل نام ساهاجا یوگا را “یکی شدن با آن‌چه با آن زاییده شده‌ایم” نامیدند تا بتوان با آن، سیستم ظریفی را که در درون هر کس وجود دارد، توضیح داد. هم‌چنین ساهاجا “خودبخودی” خوانده می‌شود، چون روشی بدون زحمت و البته طبیعی است، که در آن فرآیند‌های درونی رخ می‌دهد. خانم شری ماتاجی زندگی‌اش را وقف کرده تا جایی که بتواند این کشف به موقع را به طور روز افزون به همه ابلاغ نماید. اکنون ساهاجا یوگا در بیش از ۱۰۸ کشور جهان، از جمله تمام اروپا، امریکای شمالی و جنوبی، استرالیا و هم‌چنین در هند رشد فزاینده‌ای یافته است.

خانم شری ماتاجی نیرمالا دوی
تغییرات مثبت ناشی از به کارگیری ساهاجا یوگا که به طور خودبخود در اشخاص پدید می‌آید، خانم شری ماتاجی را قادر ساخته است تا ثابت کند که ما در درون خود اهدافی برای دگرگونی نسل بشر از روند ویرانگرش در این “زمانه فرا مدرن” را دارا می‌باشیم.

افتخارات
خانم شری ماتاجی نیرمالا دوی، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل، به خاطر تلاش‌های بی‌وقفه در زمینه بهبود مسایل اجتماعی و صلح جهانی؛ تا کنون از طرف بسیاری از موسسات و ارگان‌های جهانی مورد تقدیر و تشکر قرار گرفته‌اند؛ که در زیر برخی از آنها اشاره شده است. ایشان بانی چندین موسسه خدماتی و رفاهی اجتماعی ازجمله بیمارستان و موسسه پژوهشی سرطان در شهر بمبئی، خانه نیکوکاری برای افراد کم‌بضاعت در شهر دهلی هندوستان و مرکز ترک اعتیاد در ایتالیا بوده‌اند.
۱۹۸۶ :
• از طرف دولت ایتالیا به عنوان شخصیت برتر سال انتخاب گردیدند.
۱۹۸۹ :
• نامزد دریافت جایزه صلح نوبل گردیدند.
۱۹۹۳ :
• در ۱۲ نوامبر ۱۹۹۳ به عنوان عضو افتخاری هیئت رییسه آکادمی هنر و علوم پتروفسکایا انتخاب گردیدند . تاکنون ۱۲ نفر به این افتخار نایل گشته‌اند که “آلبرت انیشتین” یکی از آنها بوده است. سخنران جلسه عنوان نمود که “آلبرت انیشتین” با مواد بی‌جان سر و کار داشت، در حالی که کار خانم شری ماتاجی بسیار ارزشمندتر است؛ زیرا ایشان صلح و آرامش را به انسان‌ها بر می گردانند.

• کنفرانس جهانی ” پزشکی و دانش درون” در شهر سنت پترزبورگ روسیه توسط ایشان افتتاح گردید .
• شهردار پایتخت برزیل در فرودگاه برازیلیا به استقبال ایشان آمد و کلید شهر را به صورت سمبلیک به ایشان تقدیم نمود؛ هم‌چنین تمامی برنامه‌ها با پشتیبانی شهردار برازیلیا انجام گردید.
۱۹۹۴ :
• در ۱۴ سپتامبر آن سال، آکادمی پتروفسکایا یک کنفرانس علمی با موضوع ساهاجا یوگا برگزار کرد. این اتفاقی عظیم در تاریخ دانش بشری بود. برجسته‌ترین دانشمندان در این کنفرانس ساهاجا یوگا را به عنوان یک “دانش ماورایی” پذیرفتند و اذعان نمودند که دانش بشری به هیچ وجه در چنین سطح والایی قرار ندارد.

اهدا جایزه به خانم شری ماتاجی

۱۹۸۹-۱۹۹۴ :
• ایشان در طی ۴ سال متوالی در جلسات سازمان ملل متحد در مورد راه‌های دستیابی به صلح صحبت نمودند.
۱۹۹۵ :
• دولت چین میزبان رسمی خانم شری ماتاجی بود و ایشان در چهارمین کنفرانس “بین‌المللی زنان ” در شهر پکن در چین سخنرانی نمودند.
• دکترای افتخاری از طرف دانشگاه بوم‌شناسی رومانی در زمینه دانش‌های شناختی و پاراسایکولوژی به ایشان اهدا گردید.
۱۹۹۸:
• جایزه همبستگی به خاطر درک جهانی از طرف “بنیاد همبستگی جهانی” به ایشان تعلق گرفت.
۲۰۰۰ :
موسسه ملی سلامت آمریکا در شهر واشنگتن در کنفرانسی با عنوان “ساهاجا یوگا و سلامت” که در ۱۹ ژوئن با حضور بیش از ۵۵۰ پزشک متخصص برگزار گردید، میزبان خانم شری ماتاجی بود. ایشان در مورد “رمز علم پزشکی” صحبت نمودند.

مادری مهربان
خانم شری ماتاجی جدا از آن که معلم یا مرشد باشند، بهترین مادر است. عطوفت، صبر و عشق، محرک و مشوق او در کارش است، بدون هیچ چشم‌داشت مالی و این گواه و احساسی است که نسبت به مردمی‌که جهت گرفتن کمک به دیدارش می‌آیند در خود دارد. خواسته‌اش این است که ساهاجا یوگا برای همه قابل دسترسی باشد.

مادری مهربان

برای خواندن اشعار و کلمات قصار خانم شری ماتاجی نیرمالا دوی، اینجا را کلیک کنید.

برای انجام مدیتیشن به روش ساهاجا یوگا اینجا را کلیک کنید.

در بخش محله بزرگان سایت جانان، گنجینه ای زندگی نامه بزرگان گردآوری شده است. برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

14 دیدگاه برای “زندگی‌ نامه شری ماتاجی”

 1. vaghean ali va ghabele taghdir bood, omidvaram ke tamae jooyandegane haghighie daneshe daroon ba in shakhsiate barjasteye manavi ( khanoome Shri Mataji ) ashna shavand va rahe haghighie residan be agahie nabe darooni ra biaband be onvane kasi ke 10 sal be shiveye in ostade bozorge haghighat meditation mikonad bayad beguyam ke in rahe be zaher asan va bedoone hich hazineye madi tamame zendegi va vojoode mara degargoon kard, man in Yogaye haghighi ra vaghti 18 sale boodam be soorati kamelan ziba va khodaei yaftam, in ravesh mara yari dad ta bonyane zendegiam ra bar asase pakio eshgh va solhe darooni paye rizi konam, dar panahe in arameshe elahi ke az tarighe andarzha va shiveye kamel va sahihe meditation khanoome Shri Mataji amookhtam, na tanha zenediam az lahaze manavi roshd yaft balke zendegie ejtemaei va movafaghiat haye tahsili va tamae abade zendegie madie man be nahvi shegarf ertegha yaft, ama nokteye barjaste inke man pasokhe tamame porseshhaye manavi ra ke az dorane shekl girie shakhsiatam dashtam yaftam, va aknoon arezoomandam lezato solho eshghi ra ke dar daroonam hes mikonam ba tamame ensanhaye talebe haghighat taghsim konam.

  1. سلام عزیزخدا
   من عاجزانه و ملتمسانه از شما درخواست میکنم آنچه که میشه تقسیم کر رو با من سهیم بشین
   بسیار دردمندم از عجز ناخواسته اى که درگیرش هستم
   ممنون

 2. از نظرات دوستان بسیار متشکریم، فقط دوستان لطفاً نظرات را به فارسی تایپ کنند تا امکان خواندن آن برای همه راحتتر باشد.
  با تشکر، جانان

 3. بسیار عالی است دعا میکنم همه انسانها به حقیقت درونشان مثل من و به لطف خانم شری ماتاجی دست یابند امین از سایت بی نظیر شما ممنونم

  1. کافر؟اصلن کفریعنی چی؟کافرکیه؟چه کسی به انسان اجازه داده تابه انسانی دیگه بگه کافر؟!کفرحقیقی فرقه گرایی مذهبیه!!!این که دین ومذهب من کاملترینه وهمه ی انسانهابایدبه دین ومذهب ماباشندووگرنه کافرند.
   من خداروزیرسوال میبرم چون خودش اینگونه خواسته وچون خودش گفته بپرسیدازهرآنچه که نمیدانید.
   من عاشقم چون اوعاشق است وعشق خالی وتهی ازهرگونه تنفراست.
   برای شماطلب عشق وآمرزش دارم.

 4. سلام اگر کلاس ها بر گذار میشه من دوست دارم تو کلاس ها شرکت کنم ممنون میشم به بنده اطلاع بدین . ممنون اینم شماره تماسم ۰۹۱۲۷۹۰۵۳۷۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *