زندگی نامه حضرت زرتشت، پیامبر ایرانی و دین زرتشت

گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک، مهمترین آموزه های زرتشت است.
تولد زرتشت را در شمال غربی ایران در نزدیکی دریاچه ارومیه و در حدود ۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح دانسته اند. پس از اعلام پیامبری در سن ۳۰ سالگی، زندگی در منطقه مذکور ایران بر زرتشت سخت شد و ناچار، به شمال شرقی ایران آن روزگار، یعنی منطقه بلخ کوچ کرد. در آنجا از پشتیبانی ‌شاه گشتاسب برخوردار شد و توانست دین خود را گسترش دهد.
آموزه های زرتشت، بیشتر در قالب شعر و با عنوان “گاتا”، که فصلی از کتاب مقدس زرتشتیان یعنی “اوستا” می باشد، به دست ما رسیده است. وی در سن ۷۷ سالگی در روز خور برابر با یازدهم دی ماه در نیایشگاه بلخ به دست یک تورانی به نام “توربراتور” کشته شد.
زرتشت‌ آزادی‌ و اختیار را گزینشی‌ برای‌ مردم‌ می داند. بهره‌ کار هر کس‌ همان است‌ که‌ انجام‌ می‌دهد، جبری‌ برای‌ اشخاص‌ نیست؛‌ نیکی‌ اشخاص‌ جز بهره‌ئی‌ از نیکوئی‌ و شر اشخاص‌ جز شری‌ برای‌ وی‌ نخواهد بود. کمک به دیگران، ازدواج و همچنین قبح رفتارهای بد اجتماعی مانند اهانت و عهدشکنی در آموزه هایش مورد بحث قرار گرفته اند. توجه پاک روح، رهایی از منیت یا همان ایگو، لزوم خردمندی و درون نگری از طریق مشاهده اشتباهات خود و اصلاح آن‌ها از دیگر آموزه های او هستند. در نظر زرتشت عناصر طبیعت از اهمیت خاصی برخوردار بودند، به خصوص عنصر آتش که پاک کننده تمامی منفی ها محسوب می شد. بی گمان شعله آتشی که افروخت، هماره روشنگر راه جستجوگران حقیقت خواهد بود.

در بخش محله بزرگان سایت جانان، گنجینه ای زندگی نامه بزرگان گردآوری شده است. برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

221 دیدگاه برای “زندگی نامه حضرت زرتشت، پیامبر ایرانی و دین زرتشت”

 1. با سلام و ارزوی سلامتی برای همه شما دوستان و سروران عزیز و گرامی اگر مدعی شناخت و حقانیت حق هستید درست این است که ذهن خود را از ما و منی خالی ساخته و با ذوق و شوق تحقیق نمایید و قبل از مطالعه همه کتب دینی که نه بوسیله خود ان پیامبران بلکه توسط حکومت جاریه نوشته و ساخته و پرداخته شده کتاب وجودیت خود را مطالعه نمایید.
  ( گوهر خود را هویدا کن کمال این است و بس ***خویش را در خویش پیدا کن کمال این است و بس )
  این ادرس کانال تلگرام نیز به مشخص شدن بعضی از حقایق میتونه مفید باشد :
  telegram.me/showman1
  از دوستان خواهش است در صورت تمایل به ورود این کانال مطالب بخش ری استارت رو از ابتدا گوش دهید.
  حق نگهدارتان

 2. با سلام به همه دوستانی که دغدغه دین و ایمان و حقیقت را دارند. فکر نمی کنم نژاد و قومیت و زبان برای کسی انسانیت درست کند در همه اقوام بد و خوب هست . آدم و نوح و ابراهیم همه از تمدن بین النهرین هستند که قبل از ایران و عرب است خیلی قبل از پارس و ماد وکرد و ترک و لر و فارس و عرب شهرهای اور و بابِل ساخته شدند. عیلامی ها و مازنی های شمال ایران و سیستانیهای شرق ایران که مردم اصلی ایرانندو اعراب همه از نژاد سامی هستند و نژاد مشترک دارند و آریاییها مهاجرینی هستند از شمال اروپا که هیچ سابقه تمدنی قبل از ورود به ایران ندارند. اعراب قبل از دوره جاهلیتشان دارای تمدن بودند ، پتراء در اردن و تخت بلقیس در یمن از تخت جمشید و پاسارگاد قدیمیتر است. می شود گفت حضرت محمد(ص)که از نسل حضرت ابراهیم است ریشه ای ایرانی دارد چنان که به احتمال زیاد حضرت ابراهیم با توجه به محل تولد و زبان و نام پدرش(آذر)مربوط به مناطق ایرانی است و نام پرهام و براهیم در میان ایرانیان رواج دارد. به نظر من( که استاد تاریخ دانشگاه هستم)دین زردشت چنان که در المیزان آمده دینی آسمانی است و باید شاخه ای از دین ابراهیم باشد و شباهتهای زیادی با دینهای ابراهیمی دارد، از جمله پنج وقت در روز نماز خواندن زردشتیها. البته اسکندر کتابخانه های ایران را سوزاند و اوستای اصلی را نابود کرد و تمدن هخامنشی که ۲۵۰۰ سال پیش در زمان کورش(ذوالقرنین)در اوج بود در زمان ظهور اسلام متلاشی شده و از درون پوسیده بودو سربازان ایرانی انگیزه ای برای دفاع از آن نداشتند. طبق قرآن مجوس اهل کتابند و نیازی به مسلمان شدنشان نبود لذا گروههایی زردشتی ماندند که هنوز هم هستند ، گروهی که نمی خواستند در حکومت مسلمانان بمانند از ایران به هند رفتند که امروز در غرب هند ایرانیهای زردشتی زندگی می کنند و بقیه که از دست پادشاهان ساسانی موبدان و تحریفات دین زردشت خسته شده بودند دین جدید و کاملتر یعنی اسلام را پذیرفتند و مسلمان شدند، دوستان عزیز توجه داشته باشید که مرحوم زرین کوب تاریخنگار نیست و دو قرن سکوت کتاب تاریخی نیست و هیچ منبع معتبری را اسم نمی برد پس کتاب مستندی نیست. در هر حال همه ما خدا را قبول داریم دین اسلام از دیگر ادیان جدیدتر و کاملتر است اما اگر به آن عمل نکنیم جایمان در جهنم است و اگر کسی که مسلمانی واقعی را نشناخته به دین زردشت واقعا پایبند باشد بهشتی خواهد بود، دوستان عزیز به جای ادب و اخلاق و انسانیت وقت خودتان را صرف تعصبات قومی نکنید.

 3. زرتشت یه شخصیتی بوده تومایه های لقمان حکیم که لقمان حکیم هم یک درجه ازمقام پیامبری کمتربودولی شان ومنزلتش مثل پیامبران است زرتشت هم یک شخصیت حکیم بوده نه پیامبری بزرگ لطفاانقدرکورکورانه ونزادپرستانه به مسایل دینی نگاه نکنیدطرف توآمریکاواروپاوآفریقا وحتی آسیای شرقی مسلمان یامسیحیه ولی نمی گه مثلا حضرت عیسی توفلسطین بوده وحضرت محمددرحجازوهموطن من نبوده انسان بایدطرفداراونی باشه که حرف حق رومیزنه باسوادهای الکن وکمتون هم انقدراززرتشت وشایعات وجعلیات درموردایشون صحبت نکنیدوشخصیتش روانقدرمبالغه نکنید.درضمن علامت فروهرهم هیچ ربطی به زرتشت نداره ونمادی دروغین است چون دردوره زرتشت ایرانیهاخطشون میخی بودهمونطورکه قانون حمورابی وکتیبه هانوشته شده حجاری ونقاشی دردوره ساسانیان بودنه قبلترفقط مانی نقاش که ازیاران حضرت عیسی بودودردوران حضرت عیسی مبلغ دین مسیحیت بود کتابش نقاشی شده است مانی نقاش مسیحی هم به طرزفجیعی کشته شدچون یکتاپرست بودبه دست کاهنان معبدکشته شدپس نگیدآیین زرتشت کسی رونکشته وخیلی آیین مکیش مامانی وسوسولیه آیین زرتشت به دلیل کاهنان ثروت گراوپادشاهان خوش گذران پیروان چندانی نداشته والا زمین وزمان باخاک یکسان میکرد.نخواستم خیلی گلنبه سلنبه بنویسم به زبون ساده وهمه فهم نوشتم به امیدبیداری همه مدعیان نزادپرست که فکرمی کنن لزوماشجره نامه دارن یاآزمایش ژنتیک دادن وهفت پشتشون میرسه به زرتشت وکورش وداریوش و…….که اگر برسه هم مثلا کین مگه …………

  1. دوست عزیز منتقد که اسمتو بعنوان (کورش)نوشتی،،برو بیشتر مطالعه کن،وقت زیادی واسه بحث باهات رو ندارم،فقط میگم برو درست و کامل مطالعه کن

  2. شما فقط خواستین با این حرفهایتون بگین دین اسلام کامل هستش. اینجور که شما میگی نیست ، دین اسلام همه اش به زور و کشتار منتهی میشه. دین سر بریدن

 4. نزدیکترین زبان به زبان اوستا کوردی هورامی هست بسیاری از کلمات اوستا در بین مردم این منطقه هنوز هم رایجه

 5. خاک برسر همتون …ای دیوانه ها دین شما یکیه در اصل شما یه نفر می پرستین اونم خدارو ….احمقا خدا دین اورد که ادم باشید نه این چی به هم بپرید…تنها چیزی که دیناتون فرق داره تو برخی کاراشه همین ….مشکل شما دین نیس عزیزان گرامی دین یعنی خداپرستی حالایکی حجابی که اسلام گفت قبول نداره یکی داره این بستگی به شخصیت اون فرد داره ….وهیچ دینی برتر از دیگری نیس قابل توجه مسلمانان…وقابل توجه زرتشتی ها اهمیتی نداره پیامبر زرتشت اهل کجاست ….داشتم روانی می شدم این نظراتون می خوندم…به قول علی پیشتاز. ایرانیا بیسال ایرانیا فیلان آخرم نفهمیدیم این ایرانیا کیان
  اگه اونا شما و من تو نیستن یا از آسمونا اومدن یا توریستن

 6. عزیزان زرتشت کرد بوده می تواند منابع تاریخی را مطالعه کنید . کسانی که تاریخ ۷۰۰۰ ساله ی کردها را رد می کنند کتاب تاریخ کرد و کردستان از دکتر ادریسیان را بخوانند. کانال @kurdistanancient هم برایتان مفید خواهد بود.

 7. سلام
  زیاد به پای هم نپیچید اصل فقط خدا پرستیه بگردین خدا رو پیدا کنین نه اینکه کدوم دین کاملتره.یکی با دین اسلام خدارو پیدا میکنه یکی هم با دین یهود.

 8. من می خوام زرتشتی بشم چون هرچی تو اینترنت گشتم دیدم که رفتار و کردار اونا از ما مسلمانان بهتره شما برید خیابونارو نگا کنین پر از ….. ولی اونا به دینشون پایبندن ما فقط شعار میدیم مسلمونیم ولی گناهامون از اونا بیشتره

  1. دوست عزیز اینکه رفتار اونا از ما بهتره دلیل بر این نیست که دین اونا از ما بهتره بلکه برمیگرده به خود ما چمون اسلام دین کامله همه چیز را هم به ما گفته ولی این خود ما هستیم که عمل نمیکنیم اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست از مسلمانی ماست.

 9. ۱.-همانا دین نزد خدا اسلام است .آیه ۱۹آل عمران
  دوما آیین اسلام آیین اعتداله و مسلمون ها گواهند برای سایر امتها .بقره ۱۴۳
  اینایی که امروز دارن قتل و کشتار میکنن تو دنیا مسلمون نیستن

  1. سوره نسا آیه ۲۴
   بر شما حرام شد نکاح با زن شوهر دار به جز زنانی که در جنگ به اسارت و مالکیت شما درایند
   با استناد به همین آیه بعد فتح اهواز سربازان عرب اونقدر زنان شوهردار ایرانی رو تجاوز کردند که از اونا بچه داشتند . بعد از مسلمون شدن مردم اهواز عمر دستور داد دیگه با زنای اهواز نزدیکی نکنن و هر کی بچه ای از اونا داره برداره و به عربستان برگرده
   همون قرآنی که ازش دم میزنی به مرد راحت اجازه میده زنشو بزنه
   با کنیزش همبستر بشه
   و چیزهای دیگه
   اتفاقا دقیقا داعش گفته های قرآن رو انجام میده
   خواهر گلم وقت کردی بیشتر قرآن بخون مخصوصا قسمت فارسیشو نه عربی که چیزی متوجه نشی ازش

 10. سلام دوستان من به عقاید شما کاری ندارم هر کس نظرش برای خودش محترمه فقط موندم چرا خداوند پیامبران متفاوتی فرستاده که این همه اختلاف نظر و مسایل مختلف حتی سیاسی بوجود اومده چرا یک پیغمبر نفرستاده ؟

  1. انسان دین را درست کرده ، اگر دین از طرف خدای خالق بود یک نفر را برای راهنمای انسان میفرستاد. نه یک پیامبر با ریش ، پیامبر دیگر بدون ریش ، پیامبر دیگر با موی سر

 11. درود بر دوستان عزیزم
  میخواستم یه خواهشی از تمام اونائی که دنبال حقیقت هستند بکنم
  در ایران هرگز حقیقت اون چیزی نیست که به شما گفته میشه
  به طور مثال الآن نزدیک به ۲۰۰ ساله که در دنیا این مطلب جا افتاده که هر چیزی که تو این دنیاست بر اثر فرگشت به وجود اومده اما هنوزم که هنوزه بین علما این شبهه وجود داره که حضرت آدم سیب خورد یا گندم
  لطف کنید کتاب دین سازان بی خدا نوشته زنده یاد دکتر مسعود انصاری رو بخونید
  ناموسا با خوندن کتاباش مثل این بود که از یه خواب هزار ساله بیدار شدم
  امیدوارم برای شما هم همینطور باشه
  به امید سرافرازیه ایران و ایرانی

 12. ما ایرانی هستیم و دین ایرانی یعنی زرتشت .
  اما اینکه شما چه دینی دارید به خودتون برمیگرده و به خودتون مربوطه .

  ما بعنوان ایرانی باید اول ۳ تا از پیامبرای ایرانی رو بشناسیم و بعد بریم به دنبال کسب اطلاعات از پیامبران دیگر مثل ابراهیم و یوسف .

  همه ی دین ها فقط یک وسیله اند برای ارتباط با خدای بزرگ و شما بدون دین هم میتونید خداپرست باشید .

  سعی کنید ایرانی تر باشید ، شما پارسی هستید نه عرب زبان که کل زندگیتون یازده امام گذشته است .
  بعد از ۱۴۰۰ سال هنوز عالودگی صوتی ایجاد میکنید و حسین حسین میکنید .

  نمیگم این کارارو نکنید ، میگم که خدا و ایرانی بودنتون در الویت هستش نه چیزایی که ساخته شده تا شما حواستون پرتش بشه و مهدی (ع) یادتون بره ویا اینکه سه پیامبر ایرانی زرتشت – دانیال – کوروش یادتان برود .

  همه ی بدی ها و اینکه امام زمان ظهور نمیکنه دلیلش همینجاست ، خودمان مقصریم که نه تقوا داریم و نه اتحاد ، ومسلمانان و زرتشتیان و … همیشه باهم در جنگند و همین دلیلشه که نیرو های شیطانی قدرتمندتر شدند .

  ذر روز ظهور فقط مهدی نمیاد ، عیسی (ع ) و حضرت خضر هم میان و …

  پس نیرو های خدا باید باهم متحد باشند نه اینکه مثل میمون های ********* باهم در جنگ باشند .

  البته اسلام خیلی تحریف شده و دین مسیح و زرتشت کمی معتمد ترند .

  اما وای بر کسانی که این مطلب را میخوانند و از خواب غفلت بیدار نمیشوند .

  چرا میرید کربلا و مشهد ولی نمیرید سر مقبره ی کوروش ؟

  چگونه خدا پرستی هستید که فکر میکنید خدای به این بزرگی در یک کعبه ی کوچک است ؟

  بجای زیارت آشورا خواندن در زمان گرفتاری ها ، همیشه تسبیح گوی خدا باش .

  نگو یا اللاه بگو خدا .

  ادامه نمیدم چون که فایده نداره .

  آدمی که خوابرو میشه بیدار کرد ،ولی اونی که خودشو بخواب زدرو نمیشه ، مگر اینکه خودش بلند بشه .

  امیدوارم تاثیر گزار بوده باشه

 13. دین زردتشت به ادما یاد میده که به هم عشق بورزیم نه مثل اسلام فقط حرف باشه اونایی که دینشون زرتشت زاهر باطن شون یکیه پیشنهاد میکنم این دین انتخاب کنید

 14. این پست ها رو خوندم واقعا سردرگم شدم!!
  ب نظر من هدف رسیدن به خداست،خوده من تا الان داشتم با مامانم سر عرب و حمله به ایران و تجاوز به دخترامون و اینا بحث میکردم که دوساعتی طول کشید و به نتیجه ای نرسیدیم و آخرش دیدم خیلی عصبانی شده از دستش فرار کردم اومدم اتاقم،خیلی ناراحتم ،تنها راه فهمیدن اینکه تو گذشته و اتفاقی افتاده اینکه برم خودم ببینم ولی متاسفانه امکانش نیس،دینی وجود نداره ک بدون واسطه ی خدا رسید؟؟فقط خوده خدارو پرستید؟همه ما میدانیم یه کسی هس که همه چیز رو آفریده درست ولی چرا داریم سر ویزای ک خودمون انتخاب نکردم بحث میکنیم؟؟اسم زبان ملیت دین و همه چیزیمون از قبل انتخاب شده،من ک میخام خودم ب نتیجه برسم و بگم این انتخاب منه ک بعد کلی فکر این تصمیم رو گرفتم و بهش افتخار میکنم،و امید دارم ک ب این هدفم میرسم،
  ب امید روز های خوش برای همه ی مردم ایران و جهان❤❤❤❤

 15. Baba shoma az payambara Khoda sakhtid be Khoda! Un payambara fght entekhab shodan ke be shoma mardom began khodayi hast va ensan bashid taa behesht berid bad bashid mirid jahanam hameye dina hamino migan ch farghi dare Akhe?peyroe harkodum bashid frqesh chie? Ba kami tafavot mige khodaro beparast baz :/ shoma az payambara bot sakhtid baba una adamaye mamuli budan ke az janebe Khoda umadan ke maro rahnamayi knan!!!!mese inke Khoda be mn vahy kne ke Hanie Boro felan chizo be mardom begu unvght hala mn misham bote shoma??? Mn hameye payambararo ghabul drm hamaro ,vali zartoshto bishtar dust Daram chon vataniye

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *