زندگی نامه حضرت زرتشت، پیامبر ایرانی و دین زرتشت

گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک، مهمترین آموزه های زرتشت است.
تولد زرتشت را در شمال غربی ایران در نزدیکی دریاچه ارومیه و در حدود ۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح دانسته اند. پس از اعلام پیامبری در سن ۳۰ سالگی، زندگی در منطقه مذکور ایران بر زرتشت سخت شد و ناچار، به شمال شرقی ایران آن روزگار، یعنی منطقه بلخ کوچ کرد. در آنجا از پشتیبانی ‌شاه گشتاسب برخوردار شد و توانست دین خود را گسترش دهد.
آموزه های زرتشت، بیشتر در قالب شعر و با عنوان “گاتا”، که فصلی از کتاب مقدس زرتشتیان یعنی “اوستا” می باشد، به دست ما رسیده است. وی در سن ۷۷ سالگی در روز خور برابر با یازدهم دی ماه در نیایشگاه بلخ به دست یک تورانی به نام “توربراتور” کشته شد.
زرتشت‌ آزادی‌ و اختیار را گزینشی‌ برای‌ مردم‌ می داند. بهره‌ کار هر کس‌ همان است‌ که‌ انجام‌ می‌دهد، جبری‌ برای‌ اشخاص‌ نیست؛‌ نیکی‌ اشخاص‌ جز بهره‌ئی‌ از نیکوئی‌ و شر اشخاص‌ جز شری‌ برای‌ وی‌ نخواهد بود. کمک به دیگران، ازدواج و همچنین قبح رفتارهای بد اجتماعی مانند اهانت و عهدشکنی در آموزه هایش مورد بحث قرار گرفته اند. توجه پاک روح، رهایی از منیت یا همان ایگو، لزوم خردمندی و درون نگری از طریق مشاهده اشتباهات خود و اصلاح آن‌ها از دیگر آموزه های او هستند. در نظر زرتشت عناصر طبیعت از اهمیت خاصی برخوردار بودند، به خصوص عنصر آتش که پاک کننده تمامی منفی ها محسوب می شد. بی گمان شعله آتشی که افروخت، هماره روشنگر راه جستجوگران حقیقت خواهد بود.

در بخش محله بزرگان سایت جانان، گنجینه ای زندگی نامه بزرگان گردآوری شده است. برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید.

211 دیدگاه برای “زندگی نامه حضرت زرتشت، پیامبر ایرانی و دین زرتشت”

 1. با سلام و ارزوی سلامتی برای همه شما دوستان و سروران عزیز و گرامی اگر مدعی شناخت و حقانیت حق هستید درست این است که ذهن خود را از ما و منی خالی ساخته و با ذوق و شوق تحقیق نمایید و قبل از مطالعه همه کتب دینی که نه بوسیله خود ان پیامبران بلکه توسط حکومت جاریه نوشته و ساخته و پرداخته شده کتاب وجودیت خود را مطالعه نمایید.
  ( گوهر خود را هویدا کن کمال این است و بس ***خویش را در خویش پیدا کن کمال این است و بس )
  این ادرس کانال تلگرام نیز به مشخص شدن بعضی از حقایق میتونه مفید باشد :
  telegram.me/showman1
  از دوستان خواهش است در صورت تمایل به ورود این کانال مطالب بخش ری استارت رو از ابتدا گوش دهید.
  حق نگهدارتان

 2. با سلام به همه دوستانی که دغدغه دین و ایمان و حقیقت را دارند. فکر نمی کنم نژاد و قومیت و زبان برای کسی انسانیت درست کند در همه اقوام بد و خوب هست . آدم و نوح و ابراهیم همه از تمدن بین النهرین هستند که قبل از ایران و عرب است خیلی قبل از پارس و ماد وکرد و ترک و لر و فارس و عرب شهرهای اور و بابِل ساخته شدند. عیلامی ها و مازنی های شمال ایران و سیستانیهای شرق ایران که مردم اصلی ایرانندو اعراب همه از نژاد سامی هستند و نژاد مشترک دارند و آریاییها مهاجرینی هستند از شمال اروپا که هیچ سابقه تمدنی قبل از ورود به ایران ندارند. اعراب قبل از دوره جاهلیتشان دارای تمدن بودند ، پتراء در اردن و تخت بلقیس در یمن از تخت جمشید و پاسارگاد قدیمیتر است. می شود گفت حضرت محمد(ص)که از نسل حضرت ابراهیم است ریشه ای ایرانی دارد چنان که به احتمال زیاد حضرت ابراهیم با توجه به محل تولد و زبان و نام پدرش(آذر)مربوط به مناطق ایرانی است و نام پرهام و براهیم در میان ایرانیان رواج دارد. به نظر من( که استاد تاریخ دانشگاه هستم)دین زردشت چنان که در المیزان آمده دینی آسمانی است و باید شاخه ای از دین ابراهیم باشد و شباهتهای زیادی با دینهای ابراهیمی دارد، از جمله پنج وقت در روز نماز خواندن زردشتیها. البته اسکندر کتابخانه های ایران را سوزاند و اوستای اصلی را نابود کرد و تمدن هخامنشی که ۲۵۰۰ سال پیش در زمان کورش(ذوالقرنین)در اوج بود در زمان ظهور اسلام متلاشی شده و از درون پوسیده بودو سربازان ایرانی انگیزه ای برای دفاع از آن نداشتند. طبق قرآن مجوس اهل کتابند و نیازی به مسلمان شدنشان نبود لذا گروههایی زردشتی ماندند که هنوز هم هستند ، گروهی که نمی خواستند در حکومت مسلمانان بمانند از ایران به هند رفتند که امروز در غرب هند ایرانیهای زردشتی زندگی می کنند و بقیه که از دست پادشاهان ساسانی موبدان و تحریفات دین زردشت خسته شده بودند دین جدید و کاملتر یعنی اسلام را پذیرفتند و مسلمان شدند، دوستان عزیز توجه داشته باشید که مرحوم زرین کوب تاریخنگار نیست و دو قرن سکوت کتاب تاریخی نیست و هیچ منبع معتبری را اسم نمی برد پس کتاب مستندی نیست. در هر حال همه ما خدا را قبول داریم دین اسلام از دیگر ادیان جدیدتر و کاملتر است اما اگر به آن عمل نکنیم جایمان در جهنم است و اگر کسی که مسلمانی واقعی را نشناخته به دین زردشت واقعا پایبند باشد بهشتی خواهد بود، دوستان عزیز به جای ادب و اخلاق و انسانیت وقت خودتان را صرف تعصبات قومی نکنید.

 3. زرتشت یه شخصیتی بوده تومایه های لقمان حکیم که لقمان حکیم هم یک درجه ازمقام پیامبری کمتربودولی شان ومنزلتش مثل پیامبران است زرتشت هم یک شخصیت حکیم بوده نه پیامبری بزرگ لطفاانقدرکورکورانه ونزادپرستانه به مسایل دینی نگاه نکنیدطرف توآمریکاواروپاوآفریقا وحتی آسیای شرقی مسلمان یامسیحیه ولی نمی گه مثلا حضرت عیسی توفلسطین بوده وحضرت محمددرحجازوهموطن من نبوده انسان بایدطرفداراونی باشه که حرف حق رومیزنه باسوادهای الکن وکمتون هم انقدراززرتشت وشایعات وجعلیات درموردایشون صحبت نکنیدوشخصیتش روانقدرمبالغه نکنید.درضمن علامت فروهرهم هیچ ربطی به زرتشت نداره ونمادی دروغین است چون دردوره زرتشت ایرانیهاخطشون میخی بودهمونطورکه قانون حمورابی وکتیبه هانوشته شده حجاری ونقاشی دردوره ساسانیان بودنه قبلترفقط مانی نقاش که ازیاران حضرت عیسی بودودردوران حضرت عیسی مبلغ دین مسیحیت بود کتابش نقاشی شده است مانی نقاش مسیحی هم به طرزفجیعی کشته شدچون یکتاپرست بودبه دست کاهنان معبدکشته شدپس نگیدآیین زرتشت کسی رونکشته وخیلی آیین مکیش مامانی وسوسولیه آیین زرتشت به دلیل کاهنان ثروت گراوپادشاهان خوش گذران پیروان چندانی نداشته والا زمین وزمان باخاک یکسان میکرد.نخواستم خیلی گلنبه سلنبه بنویسم به زبون ساده وهمه فهم نوشتم به امیدبیداری همه مدعیان نزادپرست که فکرمی کنن لزوماشجره نامه دارن یاآزمایش ژنتیک دادن وهفت پشتشون میرسه به زرتشت وکورش وداریوش و…….که اگر برسه هم مثلا کین مگه …………

  1. دوست عزیز منتقد که اسمتو بعنوان (کورش)نوشتی،،برو بیشتر مطالعه کن،وقت زیادی واسه بحث باهات رو ندارم،فقط میگم برو درست و کامل مطالعه کن

 4. نزدیکترین زبان به زبان اوستا کوردی هورامی هست بسیاری از کلمات اوستا در بین مردم این منطقه هنوز هم رایجه

 5. خاک برسر همتون …ای دیوانه ها دین شما یکیه در اصل شما یه نفر می پرستین اونم خدارو ….احمقا خدا دین اورد که ادم باشید نه این چی به هم بپرید…تنها چیزی که دیناتون فرق داره تو برخی کاراشه همین ….مشکل شما دین نیس عزیزان گرامی دین یعنی خداپرستی حالایکی حجابی که اسلام گفت قبول نداره یکی داره این بستگی به شخصیت اون فرد داره ….وهیچ دینی برتر از دیگری نیس قابل توجه مسلمانان…وقابل توجه زرتشتی ها اهمیتی نداره پیامبر زرتشت اهل کجاست ….داشتم روانی می شدم این نظراتون می خوندم…به قول علی پیشتاز. ایرانیا بیسال ایرانیا فیلان آخرم نفهمیدیم این ایرانیا کیان
  اگه اونا شما و من تو نیستن یا از آسمونا اومدن یا توریستن

 6. عزیزان زرتشت کرد بوده می تواند منابع تاریخی را مطالعه کنید . کسانی که تاریخ ۷۰۰۰ ساله ی کردها را رد می کنند کتاب تاریخ کرد و کردستان از دکتر ادریسیان را بخوانند. کانال @kurdistanancient هم برایتان مفید خواهد بود.

 7. سلام
  زیاد به پای هم نپیچید اصل فقط خدا پرستیه بگردین خدا رو پیدا کنین نه اینکه کدوم دین کاملتره.یکی با دین اسلام خدارو پیدا میکنه یکی هم با دین یهود.

 8. من می خوام زرتشتی بشم چون هرچی تو اینترنت گشتم دیدم که رفتار و کردار اونا از ما مسلمانان بهتره شما برید خیابونارو نگا کنین پر از ….. ولی اونا به دینشون پایبندن ما فقط شعار میدیم مسلمونیم ولی گناهامون از اونا بیشتره

  1. دوست عزیز اینکه رفتار اونا از ما بهتره دلیل بر این نیست که دین اونا از ما بهتره بلکه برمیگرده به خود ما چمون اسلام دین کامله همه چیز را هم به ما گفته ولی این خود ما هستیم که عمل نمیکنیم اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست از مسلمانی ماست.

 9. ۱.-همانا دین نزد خدا اسلام است .آیه ۱۹آل عمران
  دوما آیین اسلام آیین اعتداله و مسلمون ها گواهند برای سایر امتها .بقره ۱۴۳
  اینایی که امروز دارن قتل و کشتار میکنن تو دنیا مسلمون نیستن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *